SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Güzel olacaktı bayramın ilk günü. Kanada'yı yenip umudumuzu arttıracaktık olimpiyatlar için. Ama olmadı. Aslında olma ihtimali sporun içindeki mucizevi günlerden birine denk gelmesi kadar düşük bir ihtimaldi. Ama yine de milli takımımızı sonuna kadar umutla destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Ancak yapılan hatalarla yüzleşmezsek sonuçları hep ‘ihtimal' hesapları ve dualarla beklememiz gerekecek. Aslında bugünün haberini dünden veren sevgili Oğuz Savaş olmuştu. Mart ayındaki bir röportajında, “Bir sene oynamadan milli takıma gitmek biraz hayalcilik olur” derken, cümle içerisinde Türk basketbolunun içinde bulunduğu sıkıntıları bir çırpıda söylemişti. Oğuz, gerçekçi yorumu ile durumu özetlerken kadroya alınmasının kendi hayalinin bile ötesinde olduğunun farkında idi.

HIZLA GERİLEYECEĞİZ

Diğer bir gerçek ise kulübünde bir sezon boyu kadroya dahi giremeyen Oğuz Savaş'ı milli takıma almak zorunda kalan teknik heyetin içinde bulunduğu zorluk idi! İşte bu iki parametre arasındaki problemi çözemezsek, kulüpler bazında yabancı oyuncular ile Avrupa'nın ilk ikisi içerisinde bulunurken milli takımlar düzeyinde ise birkaç yıla kalmadan eski Balkan ülkeleri seviyesine doğru hızla gerileyeceğiz.

Jenerasyon değişimleri zordur, sabır gerektirir. Ancak siz bu sistemde takımın her türlü lokomotifi olacak hücum potansiyeli yüksek bir yıldız çıkarabileceğimizi düşünebiliyor musunuz? Olsa olsa mevcut sistemde bu oyuncuyu devşirebiliriz.

Sevgili Başkan Erdenay, altın jenerasyon – gümüş jenerasyon, oyuncu menajerleri, kulüp bütçeleri, yabancı oyuncu kontenjanı vb. gibi radikal kararlar almak için, oy kaygısı olmayan güçlü bir başkan olduğunuzu hatırlatmak isterim. İyi bayramlar.