SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sistem başarısı

5 Temmuz 2016

İzlanda nasıl başarılı oldu sorusunun cevabını sadece EURO 2016 performansı ve eski moda 4-4-2 ile açıklamaya çalışır isek, büyük resimdeki detayları kaçırmış oluruz.

Fatih Terim'in Haliç Kongre Merkezi'nde neleri yapmaya çalıştığını açıkladığı sunumdakileri kendi şartlarına göre hayata geçirmeleri attıkları en büyük adım oldu. FIFA sıralamasında 133. sıraya düşünce işe baştan başlıyorlar ve paranın çoğunu her köye bir saha yapılmasına, sahası olanların ise sahasının yenilenmesine harcıyorlar. En önemli hamleleri ise alt yapıda çalışacak antrenörlere, UEFA'nın en üst seviye lisansına sahibi olma şartı koşmak oluyor. Bunu yerine getirebilmek için ise UEFA'nın antrenör eğitim programını birebir kendi yetiştiricilerine uyguluyorlar.

Misal 10 yaş altı çalıştırmak için UEFA B Lisansı gerekiyor. Çocukları 4 yaşında futbola başlatıyorlar ve çocukları yeni inşa ettikleri kapalı spor salonlarında eğitiyorlar.

Dortmund alt yapısını ve La Masia şartlarını fiziki ve eğitim olarak uyguluyorlar. Bu turnuvada oynayan takım (89-90-91 doğumlular) projenin başlangıcındaki jenerasyon.

Bu jenerasyonun başına da, daha önce İsveç'te başarılı olan Lagerback getirilince sistem de tıkır tıkır işliyor. İzlanda'da asıl amaçlardan biri de daha fazla kişiye daha kaliteli spor yaptırmak. İzlanda'nın eğitim sisteminden dolayı dünya şartlarına daha kolay uyum sağlayabilen bu oyuncuları diğer ülkelerin kulüpleri hemen transfer ediyor zira İzlanda'da profesyonel futbol yok.

Kuşkusuz İzlanda'nın nüfus ve diğer şartları ile karşılaştırılınca bu işi Türkiye'de yapmak zor gözüküyor lakin işe öncelikle ne istediğinizi bilmekle başlamak lazım.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek