SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mekaniklerin maçı

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda çeyrek final eşleşmelerini kısaca analiz edelim:

POLONYA-PORTEKİZ

Portekiz, Hirvatistan'ı elerken oldukça akilâne bir taktik kurguya başvurdu ve bunu becerdi; Modric'e tam 22 pas hatası yaptırıp kendi sahasından çıkartmadı. Polonya ise Lewandowski'nin modern 10 numara rolüne büründüğü maçta penaltılara giden süreçte hâkimiyeti kaybeden taraftı. 4-4-2'yi farklı yorumlayan 2 ekibin mücadelesi taraftar için sıkıcı olabilir ama teknik direktör mücadelesi olarak oldukça keyifli geçer.

ALMANYA-İTALYA

2 mekanik takım karşı karşıya. İtalya, İspanya'yı maç boyu kendi istediği alanlara yönlendirerek turnuvanın strateji olarak en keyifli maçına imza attı. Almanya ise Slovakya karşısında kusursuz makine gibi işledi. Hummels ve Boateng'in ısı haritaları, süper ligde orta saha oynayan futbolcuların kapsadığı alana eşdeğerdi. İyi bir turnuva geçirmeyen Müller'in maçı olabilir.

FRANSA-İZLANDA

Deschamps İrlanda karşısında oyunu 2.yarı hamleleri ile çözdü. Matuidi'yi doğru görevlendirerek hem Pogba hem de Griezmann'ı rahatlattı. Buzlar ülkesinin rüyası bence bu eşleşmede sona erecek. Oyun sertliğine cevap verebilecek ve oyunu yönlendirecek total kaliteye sahipler. Stoper tandemi düşündürücü ama Matuidi-Kante yardımı ile bekleri de rahatlatıp bu sıkıntıyı aşarlar.

GALLER-BELÇİKA

Wilmots, Belçika kadrosunda doğruları yakaladı. Ölümcül hücum geçişleri bunun ispatı. Hazard, mevsim normallerine döndü. Galler savunma geçişlerini düşüneceği için direkt pas / oyun kurgusunda kalacaktır. Belçika takımı adeta Premier lig karması olduğu için bu oyuna cevap verebilecek güçte.

Yazarın Diğer Yazıları