SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vrba’nın hediyesi!

ÇEK Cumhuriyeti teknik direktörü Vrba, her ne kadar ceza sahası içi/dışı pozisyonlar verse de İspanya ile alakalı bize bir kullanma kılavuzu hediye etti. Hazırlık maçlarında genellikle yedek bıraktığı Kaderabek önüne hazırlık maçlarında sol bek dahi oynattığı Selassie'yi, sol bek Limbersky'nin önüne de santrfor koşularını harikulade yapan ve hız/atletizm koordinasyonunu genelde iyi ayarlayan Krejci'yi yerleştirerek, ki oyuncu bu sezon 2 ya da 3 maçta sol bek olarak da oynadı, alan bırakmamak için öncelikle kanatları kapatmaya çalıştılar. Peki Vrba adına ters giden ne oldu?

İspanya'nın savunma hattıyla beraber oyunu önde oynama isteği /ısrarı ve maestro Iniesta'nın mükemmel liderliği ve organizasyon becerisi. Oyunu ve İspanya'yı anlayabilmek için en iyi pas kombinasyonlarına bakmak yeterli. Stoper Ramos ve sol bek Alba arasında 49, stoper tandemi Ramos ve Pique ile orta saha tandemi Busquets-Iniesta arasında 38 ve Fabregas ile Silva arasında ise 17, toplamda 104 en iyi pas kombinasyonu gerçekleşti. Bu paslaşmaların çoğu ise oyuncuların mevkileri göz önüne alınarak sanıldığı gibi İspanya yarı sahasında değil, aksine Çek Cumhuriyeti sahasında gerçekleşti. Özellikle 2. yarı İspanya savunma hattını rakip yarı sahaya tamamı ile çıkarırken doğru yapamadıkları tek şey topa çizgiyi geçecek son vuruşu yapamamaları oldu.

Silva başta olmak üzere sürekli sıfıra inilerek gerçekleşen hücumlarda ortaya çıkan vuruş ve zamanlama sıkıntısını ise Pique yine bir Iniesta pası ile bitirdi,ki top Iniesta'ya gelmeden önce yerini değiştirmesi ve tekrar pozisyon almasıgörülmeye değerdi. Morata'nın ceza alanı içine atılan direkt paslara hareketliliği ve kendini boşa çıkarması, Fabregas'ın topu sürekli Iniesta ile buluşturacak olan kısa pas trafiğini yönetmesi İspanya'ya her anlamda üstünlüğü getiren baş etmenlerdi.

NOT: Vrba'nın yaptığı gibi, dinamik ve Beşiktaş ezberini sahaya taşıyacak oyuncu topluluğuna güvenip alanı İsmail-Caner ve Gökhan-Olcay bek/ön oyuncuları ile tutmak ve geçiş oyunlarında topu doğru 2 oyuncu ile buluşturmayı denemekle -Oğuzhan-Olcay- İspanya maçında doğru kurgu olarak gözükmekte.

Yazarın Diğer Yazıları