SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu işte bir yanlışlık var

Gazetelerin spor sayfalarını açtığımız zaman özellikle Galatasaray'ın kimi futbolcular peşine düştüğünü, yeni futbol aklı Alp Yalman ve Cenk Ergün'ün görüşmeler yapmak üzere seyrüsefer halinde olduğunu okuyoruz. Profesyoneller tabi ki transfer görüşmelerine gidecekler lakin ortada ciddi bir sorun var; Galatasaray'ı 2016-17 sezonunda kimin çalıştıracağı henüz belli değil. Diyelim ki profesyoneller ismi geçen Dembele,Neustadter ve Dzeko ile yeni teknik direktörü belirlemeden anlaştılar. Peki bu oyuncu grubu ve olası yeni transferleri doğru kurguda oynatabilecek teknik direktör seçimini yapabilecek bilgi ve donanıma sahipler mi? Hiç sanmıyorum.

Majör liglerdeki kulüpler artık sadece oyuncu değil, teknik direktör incelemesi de yaparak ayaklarını yere daha sağlam basıyor. Bu inceleme sadece sahadaki rakamsal formasyon ve kurgu üzerine değil, aynı zamanda kulübün işleyişi ve misyonunu da kapsıyor. Pochettino'nun Southampton'dan Tottenham'a geçişi tesadüf olmadığı gibi Koeman'ın, Pochettino'nun yerine gelişi de tesadüf değildi. Ralph Krueger “Kulüp misyonumuza ve akademiye önem verdiği için Koeman'ı tercih ettik” demişti. Dortmund'un Tuchel, Nice'in Favre tercihleri de artık meselenin teknik, taktik değil aynı zamanda planlama olduğunun da göstergesi.

Tekrar Galatasaray'a dönelim. Takımın lideri olmamasına karşın yapıldığı iddia edilen transfer görüşmeleri isimler özelinde taraftarın hoşuna gidebilir ama Galatasaray'ın önceliğinin oyuncu değil, teknik direktör seçiminde olması lazım. Bu teknik direktörün sadece “hasta adamı” ayağa kaldırması değil, akademi başındaki Riekerink ile de aynı felsefede olmaları gerekmekte. Galatasaray yönetiminin “ isimli ve pragmatist” değil, ekibiyle doğru “coaching” yapabilecek eğitici ve geliştirici bir teknik direktöre ihtiyacı var.

Yazarın Diğer Yazıları