SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dursun Özbek acı gerçeği açıkladı

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek “Yıllık harcama 65 milyon Euro’nun altına düşmeli. Maç başı ve sabit ödemeler 70’i geçiyor. Kontratlı bazı oyunculardan kurtulacağız” diyerek yol haritasını açıkladı.

Güncellenme: 08:16, 09/06/2016
Dursun Özbek acı gerçeği açıkladı

Galatasaray’da Haziran ayı Divan Kurulu toplantısı, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde gerçekleştirildi. Başkan Dursun Özbek, yeni sezon öncesinde aldıkları kararlarla ilgili bilgiler verirken; önlerindeki mali tabloyu şöyle anlattı:

“Futbolda üzdük ama en azından telafi olarak Türkiye Kupası'nı ezeli rakibimizi yenerek aldık.UEFA cezası ile ilgili CAS'ta 16 Haziran'da bir duruşma olacak.Mali yapıdaki iyileşmeyi göstererek cezanın tekrar gözden geçirilmesini isteyeceğiz. Duruşmada bir şeylerin değişmesini umuyorum. UEFA bize cezayı verirken sporcu ödemeleri için ‘Yıllık 65 milyon euro'yu geçmemen lazım' dedi. Şu an 40 kişilik kadroya harcama 70 milyon euro… Bu sadece futbolculara ödenen maç başı ve sabit ödemeler. Kontratlı bazı oyunculardan kurtulacağız. Bu bütçeyi daha aşağıya çekmek zorundayız. Aşağıya çektiğimizde sportif başarıdan geri kalmayacağız. Futbolda performansı daha yüksek bir kadro kurmak için kolları sıvadık. Kirada birçok oyuncu var. Sakat oyuncular var. Bunlardan kurtulmanın yolunu arayacağız.”

 

AYSAL DÖNEMİ TAKİPTE

Dursun Özbek, Ünal Aysal'un durumuna “Geçmiş yönetimlerle ilgili araştırma yapılıyor. Bu araştırmanın gizliliği esastır. Hiçbir şekilde buradan geri adım atılması söz konusu değil” ifadeleriyle değindi. Bu arada Galatasaray'ın Antalya'da oynanan final maçında Fenerbahçe'yi Lukas Podolski'nin attığı golle 1-0 yenerek kazandığı Ziraat Türkiye Kupası da Florya'ya getirildi. Salonda sergilenen Türkiye Kupası ile üyeler hatıra fotoğraf çektirdi.

 

BASKETBOLUN BÜTÇESİ 51 MİLYON LİRA

Dursun Özbek amatör şubeler ile ilgili “Futboldan sonra en çok harcamayı basketbolda yapıyoruz. Kadın ve erkeklerde geçen sene toplam 41.5 milyon lira bütçemiz vardı. Bu yıl 51 milyon liraya çıkarmayı planlıyoruz. Kadınlarda tasarruflu gideceğiz ama erkeklerde bütçeyi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Geçen sene 6.5 milyon euro bütçe ile oynadık, bu yıl 8.5-9 milyon euro olacak. Voleybolda geçen sene 17.5 milyon TL ile oynadık. Bu sene 15 milyon TL olacak” açıklamasını yaptı.