SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da otel bilmecesi…

Galatasaray'ı ekonomik olarak rahatlatacak olan otelin inşaatında üç aydır ilerleme kaydedilmiyor. Kabası biten Galatasaray Oteli'nde neden çalışma olmadığı merak ediliyor.

11:32 -
Galatasaray’da otel bilmecesi…

Galatasaray camiası, yıkılan Ali Sami Yen Stadı arazinin hemen yanında yapmaya başladığı oteli bekliyor. Bitmesi halinde sarı-kırmızılı kulübe büyük gelir sağlayacak olan Galatasaray Oteli’nde üç aydır çalışma yapılmaması, soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

 

Mecideköy’de 17 bin metrekarelik alanda yer alan ve tapusu sarı-kırmızılı kulübe ait Galatasaray Oteli'nin kabası biteli 3 aya yakın süre geçmesine karşın inşaatta ilerleme olmaması camiada merak uyandırdı. Cumhuriyet’ten Cumhur Önder Arslan’ın haberine göre otelin inşaatı için Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in girişimleriyle yaklaşık 20 milyon dolar kredi alınmıştı. Diğerlerinden farklı bir özellik taşıyan bu krediyle para bankada bloke olduğu için harcamalar sadece otel inşaatında kullanılabiliyor.

Dursun Özbek, otelin 150 milyon Dolar değerinin olduğunu ve inşaatın 2016 Eylül veya Ekim ayında biteceğini açıklamıştı.

 

YASAMAN’DAN YÖNETİME ELEŞTİRİ

Otel inşaatıyla ilgili karar alındığında Galatasaray'ın İkinci Başkanı olan Prof. Dr. Hamdi Yasaman'dan konu hakkında şu açıklama geldi:

“Otel konusunda yönetim doğruyu söylemiyor en kötüsü o.. Ruhsatta sıkıntı var. Hatta başkan Dursun Özbek, divan kurulunda çıktı bana ‘Araştırmadan hoca ağzına geleni söylüyor' dedi. Divan kurulundan 1 gün evvel belediyeden araştırttım. Bundan 1 ay önce de Dursun Özbek ile telefonla konuşmuştum, ‘Otel ne oldu?’ dedim, o da ‘Son haline geldi, biraz işte belediyede son durumda’ dedi. Hâlâ ruhsatı alamadılar. Otel inşaatını alamazsa Galatasaray'ın çok büyük zararı var. Paramız yok, oraya yatırım yapıyoruz, kredi çekiyoruz, parayı oraya veriyoruz; 5 milyon dolar gelir gelecek diye.. Gelmezse yönetim kurulu sorumluluğu davası açılıp o para alınabilir.”

 

YÖNETİM: SORUN YOK

15 katlı binanın kaba inşaatının tamamlanmasının ardından otelde hiçbir faaliyetin yapılmaması dikkat çekiyor. Konuyu sorduğumuz Galatasaraylı yöneticiler, “İnşaatta bir geçiş dönemi söz konusu. Beton bölüm yani kaba inşaat bitti. 3-4 firmayla dış cephe kaplaması için görüşüldü, biriyle yakın geçmişte anlaşıldı. Kaba inşaatı bitiren firma binadan çıktığı için inşaat durdu gibi gözüküyor, bir sorun yok. Dış cephe kaplamasını yapacak firma işe girecek” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 15:19 08.06.2016