SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Karate Federasyonu tarafından organize edilen Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası sona erdi. Dört altın, yedi gümüş altı bronz toplamda 17 madalya kazanan Türkiye, açık ara liderliği elde ederken, tarihindeki en yüksek madalya sayısına ulaştı.

Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda düzenlenen Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası final müsabakaları ile sona erdi. 2014 yılında İzmir’de düzenlenen organizasyonda 12 madalya kazanan Türkiye, Kocaeli’de bu sayıyı 17’e çıkarmayı başararak rekor kırdı.

ÜÇ KATEGORİDE TÜRK FİNALİ

Büyük bay takım katada Marmara Bölgesi temsilcilerimizden Ali Sofuoğlu, Metin Sofuoğlu, Gökay İlgezdi ekibi, Karadeniz Bölgesi’ni temsilen katılan Mehmet Yakan, Osman Evin, Selahattin Güngel ekibi ile finalde karşılaştı. Final mücadelesinde Gangaku isimli katayı çizen Marmara ekibi, 3-2’lik skorla zirveye çıktı.

Ümit-genç bay-bayan kumite kategorilerinde de final Türk takımları arasında yapıldı. Ümit-genç bay takım kumite finalinde Marmara Bölgesi’ni temsilen Alican Sağır, Murat Çığırtaş, Samed Gök, Ömer Faruk Arslan, Ozan Gökçen, Furkan Bahadır Türker, Metehan Yılmazer ekibi, Ege temsilcileri Mustafa Yıldız, Duhan Gümüş, Talha Karabağ, Emirhan Karabağ, Abdullah Kerim Özbey, Kerem Kaya, Ali Güney ile mücadele etti. Ömer, Samet ve Alican’ın elde ettiği galibiyetlerle sonuca gitmeyi başaran Marmara, Avrupa’nın en iyisi ünvanını kazandı.

Ümit-genç bayan takım kumitede ise Akdeniz ve İç Anadolu temsilcileri kozlarını paylaştı. Bosna Hersek’i mağlup ederek finale çıkan Gülsen Demirtürk, Ecem Deniz Karakurt, Esra Karabağ, Fatma Naz Yenen, Rabia Şentürk beşlisi İç Anadolu temsilcileri Merve Tekin, Edanur Karabulut, İrem Durmaz, Simay Durmaz, Gizem Özdemir grubuyla zirve için rekabet etti. İki ekibin ilk buluşmasında Gülsen Demirtürk, Merve Tekin’i 1-0 mağlup etti. İkinci maçta Fatma Naz Yenen ile mücadele eden İrem Durmaz dört ceza puanı alarak maçtan diskalifiye edilince iş, galibi belirleyecek son maça kaldı. Esra Karabağ – Gizem Özdemir karşılaşması 4 – 4 eşitlikle tamamlanınca puan avantajıyla Akdeniz Bölgesi şampiyonluğa ulaştı.

Büyük bay takım kumitede de zirve Türkiye’nin oldu. Kadrosunda önemli isimleri barındıran Marmara Bölgesi, Kosova ile girdiği mücadeleden toplamda 3 galibiyet ile ayrılarak şampiyon oldu. Final maçının ilk buluşmasında Aykut Usda maçın başında vurduğu yumruk ile hanesine bir puan ekledi. 17 saniye sonra bir yumrukla tekrar sayı alan Usda, maçın son iki dakikasına girilirken durumu 3-0’a taşıdı. Son bir dakikada bir sayı daha alan milli sporcu 4-0 ile maçı tamamladı. İkinci buluşmada tatamiye çıkan Rıdvan Kaptan, maçın bitimine 21 saniye kala rakibine 1 puan verdi. 10 saniye sonra vurduğu yumruk ile karşılık veren Kaptan, maçı 1-1 beraberlik ile tamamladı. Üçüncü karşılaşmada Avrupa ikincisi Erman Eltemur, son 35 saniyede vurduğu Wazari ile iki puanı kaptı. Son karşılaşmada Alparslan’ın 2-0’lık galibiyeti Marmara ekibini zirveye taşıdı.

BAYRAK KOSOVA’YA GEÇTİ

Önümüzdeki yıl bu organizasyona ev sahipliği yapacak olan Kosova Karate Federasyonu’na, şampiyonanın kapanış töreninde Avrupa Karate Federasyonu bayrağını Türkiye adına Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan takdim etti.

Son güncelleme: 16:14 05.06.2016