SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mersin Avrupa’yı ağırlayacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu işbirliği ile organize edilen 20'nci Avrupa 10 Bin Metre Kupası pazar günü Mersin'de koşulacak.

Güncellenme: 15:17, 04/06/2016
Mersin Avrupa’yı ağırlayacak

1997 yılından bu yana düzenlenen ve kıta genelinde en iyi uzun mesafecilerin katıldığı Avrupa 10 Bin Metre Kupası’na Türkiye’de ilk defa Mersin ev sahipliği yapacak. Yarışmalar, 5 Haziran 2016 Pazar günü, saat 18.00’de Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi’nde gerçekleştirilecek.

Bu yıl İtalya, İspanya, Britanya, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Fransa ve Türkiye’den atletler katılacak. Bu zamana kadar düzenlenen 10 Bin Metre Kupası’nda İspanya 21’i altın toplam 53 madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye sekiz altın, üç gümüş, bir de bronz madalya alarak toplam 12 kez podyumda yer aldı. Türkiye takımında daha önce erkeklerde üç kez bu kupada zafer kazanan Polat Kemboi Arıkan, yine en önemli şampiyonluk adayı olarak öne çıkıyor. Kemboi Arıkan, 1 Mayıs’ta Mersin’de yapılan 10 Bin Metre Türkiye Şampiyonası’nda Olimpiyat barajını geçmeyi başarmıştı.

Organizasyonun tanıtım toplantısına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Vali Yardımcısı Ogün Bahadır, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Kubilay Kalaycıoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Selim Terzi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu ve sporcular katıldı.

Kupanın bu güne kadar en yüksek katılımın 88 sporcu ile 2011 yılında Oslo’da gerçekleştiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, “İnşallah bu yıl katılım rekorunu, 100 civarında sporcu ile Mersin’de kıracağız” dedi. Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Selim Terzi, federasyon olarak birçok organizasyonu Mersin’e taşıdıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Mersin’de Avrupa 10 Metre Kupası’nı yapacağız. Bu anlamda ülke olarak da inşallah güzel derecelerle, olimpiyata giden bu yolda sakatlıklar olmadan kupayı kapatırız. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Valimize gerçekten çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de sporun daha ileri gidebilmesi için onlar gibi kıymetli büyüklerimize çok ihtiyaç var. Mersin’in hem tesisler hem de böyle yöneticilere sahip olduğu için çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Son olarak yarışmaya katılacak sporculara başarılar diliyorum ve tekrar emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum.”