SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim’in arayışı sürüyor

‘4-2-3-1’ ya da ‘4-6-0’ dizilişiylemilli futbolcuları sahaya sürecek olan Fatih Terim, önce güvenliği sağlayıp sonra da ani kontralarla rakiplerini ‘avlamanın’ çalışmalarını yapıyor.

09:22 -
Fatih Terim’in arayışı sürüyor

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Fransa'da yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri için hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Tecrübeli teknik adam, şu an için takımı iki farklı taktik plan üzerinde çalıştırıyor. Bunlardan biri ‘4-2- 3-1' diğeri ise ‘4-6-0'. Terim, daha aktif olmaları gereken ve rakibe baskı kuracakları maçlarda 4-2-3-1 dizilişiyle oyuncuları sahaya sürecek. Daha çok baskı yiyeceklerini düşündükleri sınavlarda ise özellikle orta sahayı kalabalık tutmak için 4-6-0 taktiğini uygulayacak.

 

Fatih Terim, Fransa'daki final grubu maçlarında öncelikle Hırvatistan önünde 4-2-3-1 dizilişiyle takımını oynatarak, rakip önünde daha çok pozisyon bulmanın çalışması içerisinde. İkinci maçtaki İspanya sınavında ise bu taktik diziliş 4-6-0'a dönecek. Bu karşılaşmada Terim, ‘forvetsiz oynuyormuş” gibi bir görüntü çizerek, ani ataklarla Del Bosque'nin öğrencilerini ‘avlamaya' çalışacak. Orta sahayı kalabalık tutarken, Volkan Şen ve Oğuzhan Özyakup'u birlikte oynatarak kontralarla rakip kalede tehlike yaratmaya çalışacak.