SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dilara Uralp’tan tarihi başarı

Milli rüzgar sörfçüsü Dilara Uralp, Rio Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti. RS:X kategorisinde olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu olan Dilara, Rio'da yarışacak 6. İzmirli oldu.

13:03 -
Dilara Uralp’tan tarihi başarı

Olimpiyat bileti için 1.5 yıldır 8 farklı ülkede yarışlara katılarak 17-24 Ekim 2015’te Umman’daki Dünya Şampiyonası’nda elde ettiği derecesiyle hedefine ulaşan 21 yaşındaki milli rüzgar sörfçüsü Dilara Uralp, RS:X kategorisinde Olimpiyat Oyunları’na katılacak ilk Türk kadın sporcu unvanını elde etti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin desteğiyle Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Türkiye, İspanya, Umman, İtalya ve İsrail’de kamp ve yarışlara katılan Dilara, çabalarının karşılığını almaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Dilara Uralp, aylardır beklediği haberin 2 Haziran’da geldiğini belirtirken şunları söyledi:

“Ne kadar mutlu olduğumu kelimelerle anlatamam. Tüm emeklerimin ve zorlu çalışmalarımın sonucunu nihayet aldım. Bu daha başlangıç. Yaşım genç. 2016 Rio Olimpiyatları’nda başarılı olacağına inanıyorum. Ayrıca Rio benim için 2020 Tokyo Olimpiyatları için çok güzel bir tecrübe olacak. Bu başarımda tabi ki ailemin ve sponsorum İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin desteği çok büyük. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil etmekten dolayı çok mutluyum.”

İzmir’den daha önce güreşte Buse Tosun, 470 yelkende Deniz ve Ateş Çınar, artistik jimnastikte Ferhat Arıcan, okçulukta Yasemin Ecem Anagöz, 5-21 Ağustos’ta Brezilya’da gerçekleştirilecek olimpiyatlara gitme hakkı kazanmıştı.