SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gamze Bulut’un cezası kesinleşti

2012 Londra Olimpiyatları'nda 1500 metrede gümüş kazanan ancak biyolojik pasaportunda anormal değerler saptanan Gamze Bulut'un IAFF'e verdiği savunma yeterli bulunmadı. Milli atlet dopingi kabul ederse 2 yıl, etmezse 4 yıl alacak.

Güncellenme: 09:49, 01/06/2016
Gamze Bulut’un cezası kesinleşti

2012 Londra OIimpiyatları’nda 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin’in ardından ikinci olarak gümüş madalya kazanan ancak biyolojik pasaportundaki anormal değerler nedeniyle IAFF (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) tarafından savunması istenen Gamze Bulut’a kötü haber geldi.

IAFF’den gönderilen yazıda, mart sonunda savunması alınan Gamze’nin argümanlarının yeterli görülmediği belirtildi. Saunması kabul edilmeyen Gamze’nin ceza alması kesinleşirken, IAFF milli atlete doping yaptığını itiraf etmesi halinde ceza indirimi de teklif etti. Bu durumda 24 yaşındaki Gamze Bulut, suçunu itiraf ederse 2 yıl ceza alacak. Aksi takdirde ceza 4 yıl olarak uygulanacak.  IAAF’in talimatı doğrultusunda Atletiz Federasyonu Ceza Kurulu, gerekli cezayı uygulayacak.

ÜÇ AYRI TESPİT VAR

2012 yılında Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlarda 1500 metrede iki gümüş madalya kazanan ancak daha sonra aynı başarıyı tekrarlayamayan milli atletin, 2011, 2012 ve 2015 yıllarında yapılan testler sonucunda kan değerinden anormallikler tespit edilmiş ve savunması kesinleşmişti. Birlikte koştuğu Aslı Çakır Alptekin’in de dopingli çıkması sonucu olimpiyat altın madalyasını alma ihtimali olan milli atlet, böylece hem 2012 Londra madalyasını, hem de Avrupa Şampiyonası gümüşünü kaybedecek.

CEZMİ OR’DA KOŞACAKTI

2012 Londra’dan sonra uzun süre yarışamayan, 2014’te katıldığı Avrupa ve Dünya Salon atletizö şampiyonalarında başarısız olan Gamze Bulut, yaşadığı sakatlıkların derece koşmasına engel olduğunu öne sürmüştü. Bir süredir yeniden antrenman yapan Bulut, 2 hafta sonra Cezmi Or yarışlarında baraj geçmek için piste çıkmaya hazırlanıyordu.

Habertürk

Yayınlanma Tarihi:09:35,