SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray kiminle çalışmalı?

30 Mayıs 2016

Söze doğrudan girmek gerekir ise doğru isim bence Claude Puel-ki Kurban Berdyev gibi plase isimler de her daim aklımda -Puel, Monaco'da başladığı teknik direktörlük kariyerinin ilk sezonunda şampiyonluk yaşadı- ki bu kariyerindeki tek şampiyonluğu-. 7 yıl ligi domine eden Lyon'un başındayken şampiyon olamadı ama öz kaynak düzeniyle devam edip sadece başkanın transfer yaptığı Lyon'u Şampiyonlar Ligi'nde yarı finale taşıdı . 17 yaşında Lens'ten transfer ettiği Kolodziejczak'la beraber Mirallas, Cabaye, Lacazette, Dejan Lovren vb genç oyuncuları ilk kez oynatarak futbol piyasasına sunması yanında, Puel'i bu kadar değerli kılan diğer etmenler; sabit fikirli olmaması, oyuncu kadrosuna göre ekibi kurgulaması ve oyuncuları yeniden pozisyonlandırması. Misal Melo gittiğinde takımın başında Puel olsa ve Melo eşdeğerinde bir oyuncu kadroya katılamamış olsa idi, Puel Dzemaili vb oyunculardan Melo yaratmak yerine, o oyuncuların oynayabileceği başka bir kurguya geçer ve bu planlamayı sezon başından yapardı. Hatta sevgili Fırat Demirtaş'ın üzerine basarak söylediği gibi “Oyuncunun sezonda kaç maç oynayacağına kadar hesabını yapar ve o oyuncunun bölgesinde 2 veya 3.sırada olup fazla forma şansı bulamayacağını düşündüğü oyuncu var ise oyuncuyu gelişmesi için doğru kulübe kiralık yollar.”

Puel'in geliştirici teknik direktör yönünün bir başka getirisi ise değerini bulamamış oyuncuları ön plana çıkartması; misal geride bıraktığımız sezon Ben Arfa. Bunda daha önce Ben Arfa ile çalışmış olmasının katkısı şüphesiz büyük ama futboldan kopan Ben Arfa'nın tekrar gelişimi bize ayna tutmakta. Bruma, Telles, Dzemaili'nin döneceği Galatasaray kadrosunda hala değerini bulamamış Linnes'le beraber alt yapıdan Muhammet Yeşilyurt ve İbrahim Demirbağ'ıda düşünür isek doğru transfer politikası ile Puel Galatasaray'ı 3-4 sezonluk bir süreçte inanılmaz bir noktaya getirebilir.

Unutulmamalı ki bir dönem adı Galatasaray ile de anılan Avrupa'nın en geliştirici teknik direktörlerinden olan Lucien Favre Puel'in bıraktığı mirasın yani Nice kulübünün başına getirildi. Puel'in planlaması olmasa idi, Favre için Nice kabul etmediği tekliflerden birisi olarak tarihe geçecekti.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek