SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Galatasaray şov dünyasına göre yönetilmeli”

Galatasaray kongre üyesi Ali Fatinoğlu, sarı-kırmızılı takımın şov dünyasına göre yönetilmesi gerektiğini söyledi. Fatinoğlu, ayrıca Galatasaray'ı mali yönden rahatlatacak projeleri hakkında da bilgiler verdi.

Güncellenme: 11:48, 28/05/2016
“Galatasaray şov dünyasına göre yönetilmeli”

Galatasaray'ın kongre üyesi sanayici işadamı Ali Fatinoğlu, sarı-kırmızılı takımı mali olarak rahatlatacak projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Fatinoğlu Holding ile Türkiye'de ilk Jakuzi Kuvet'i yapan olarak bilinen ünlü sanayici, Galatasaray'ı bir iş adamı vizyonu ve pazarlama gücü kuvvetli kişilerin yönetmesi gerektiğini söyledi.

Galatasaray'ın dünyanın her yerinde bilinen büyük bir marka olduğunun altını çizen Fatinoğlu, bu markanın yeni yönetimle doğru pazarlanmadığını ifade etti. Mevcut yönetimin bir vizyon, plan ve projesinin olmadığını iddia eden Fatinoğlu, Galatasaray'da yapılması gereken projeleri tek tek anlattı.

İlk olarak başkan ve yönetim kurulunun altında iki ayrı çalışma grubunun oluşması gerektiğini savunan Ali Fatinoğlu, bunlardan birincisi sportif başarı sağlayacak ekip, ikincisi ise gelirleri artıracak, giderleri indirecek vizyon sahipli bir ekip. Bu kurulacak olan ekibin içinde başkanın kesinlikle olmaması gerektiğini belirten ünlü sanayici, Galatasaray'ın şov dünyasının kurallarına göre yönetilmesinin daha doğru olacağını söyledi.

Sanica Boru ile Elazığspor'a bir dönem isim sponsoru olan Ali Fatinoğlu, reklamın iyisinin ve kötüsünün olmadığı kanaatinde. O sebeple Fatinoğlu, Galatasaray'ın üç kupa ile sezonu kapadığı sene gerekli sponsorluk anlaşmalarının yapılmadığını ve o dönemin kötü yönetildiğini belirtti.

“GALATASARAY’DA VİTRİN DEĞİŞMELİ”

Sportif konularda başarının nasıl geleceği hakkındaki görüşlerini ise Fatinoğlu şöyle ifade etti:

“Taraftara cazip gelebilmek için takım iddialı olmak zorundadır. İddialı olan takımla da sürekli oynayamazsınız. İlgi azalır. Futbol artık bir şov dünyasıdır. Bir kaç örneğin dışında, tiyatrolar bile aynı oyunu sürekli oynamaz. Galatasaray da şov dünyası kurallarına göre yönetilmelidir. Eldeki pahalı yıldızlar artık seyirci çekmiyor. Onlara bu paralar verileceğine yerlerine yeni yıldızlar alınmalı ki seyirci merak edip seyretmeye gelsin.

Mesela Muslera yüksek bedelli olduğu için gönderilmeli. Yerine Trabzonspor’dan Onur Kıvrak veya Volkan Babacan (Medipol Başakşehir) alınmalı. Bu tasarruf oluşturulabilir. Podolski ve Sneijder de pahalı. Bu futbolcular da gönderilip yerine yeni yıldızlar alınmalı ki vitrin değişikliğinden stat taraftar çeksin. Galatasaray, bu üç yıldızın toplam maliyetinden acilen kurtulmalı ve yerlerine ses getirecek yıldızlar almalı.”

“UZUN VADELİ SÖZLEŞME İLE BORÇ YÜKÜ ARTIYOR”

Bu zor süreçte futbolcular ile uzun vadeli sözleşmelerin yapılmaması gerektiğini öneren Fatinoğlu, Galatasaray Kulübü'nün UEFA Finansal Fair Play savunmasında bunun zararlarını gördüğünü belirtti. Fatinoğlu, mali konuları tartışmaya açtığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Borç miktar tespiti yapılırken futbolculara ileriki yıllarda ödenecek paralar da dahil edilmekte. Uzun vadeli sözleşmeyle satın alacağınıza yıllık kiralama yoluna gidilmeli. Borç toplamı daha az görünecek ve iyi oynamayan futbolcuya sözleşmesinin sonuna kadar para ödemekten de kulüp kurtulacak. Yollanan futbolcu ve teknik adama ödenen tazminatlar çok ciddi bir rakam tutuyor. Hiç bir yönetim kulübün geleceğini böyle bir mecburi borç altında bırakmamalı. Menajerlere de oyuncu kadroya girerse para verilmeli yoksa komisyon ödenmemeli. Bu şartı kesinlikle Galatasaray Kulübü koymalı.

Bakın son yıllarda alınan futbolculara verilen paralara ve ortaya çıkan kaliteye. Hep zarar etti Galatasaray. Mevcut oyuncular ile konuşulmalı ve Anadolu'da sana ne kadar verirlerse ben de onu veririm demeli. Anadolu'da göremeyeceği hatta hayal edemeyeceği paraları Galatasaray'dan alıyorlar ama karşılığında ise topa dahi vuramıyorlar. Galatasaray bir futbolcu için vitrindir ve tatlı bir hayattır. Oynayıp kendini ispat etmeyen oyuncuya ve menajerine para ödenmeyecek prensibine önce yönetim inanmalı ve uygulamalı.”

FATİNOĞLU PROJELERİ

Galatasaray Kulübü’nün 31 Mart 2016 tarihi itibarıyla toplam borcunun 1 milyar 494 milyon lira olarak açıklanmasının ardından sarı kırmızılı kulübün bu borcu nasıl eriteceği ise merak konusu olmuştu. Üstelik UEFA tarafından verilen bir yıl cezanın ardından Galatasaray Kulübü'nün nasıl bir refleks ve sezon planlaması yapacağı da belirsiz.

Fatinoğlu, Galatasaray'da gelirlerin artırılıp borç yükünün aşağı indirilmesi için ise şu projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini savunuyor:

– Kulüp televizyonun doğru projeler ile renklendirip reklam ağını genişletmek – Mağaza açmak yerine bayilik verilmeli – Marka yönetimini iyi yapacak uzman bir ekip ile yurtiçi ve yurtdışı gelir alanı oluşturulmalı – Formanın yanı sıra her alana özellikle çocuk bölümüne yönelik yatırımlar yapılmalı – Florya Tesisleri projelere açık olmalı

Ali Fatinoğlu bu projelerin detayını ise şöyle anlattı:

“Galatasaray, kulüp televizyonunu doğru yönetemiyor. O kadar iş adamı var bu camiada. Onlar ile ilgili yayın yapmalı belli bir ücret karşılığında. Bir işadamını mesela Galatasaray ile ilgili hayatını çekip belli bir ücret karşılığında kulüp televizyonunda yayınlamalı. Bu o işadamlarının hoşuna gider hem de kulübe destek olmuş olurlar.

Mağaza açmak ve depo kiralamak çok masraflı ve şaibeye açık. O yüzden kulüp biran önce mağaza açmak yerine tüm şehirlerde ki AVM'ler ve önemli merkezi yerlerde ki mağazalar ile anlaşıp oralarda Galatasaray köşesi verilmeli. Galatasaray gibi güçlü bir markada şu an sadece, logo ve sarı kırmızı renk üzerinden ürün satışı yapılmakta. Bu iki ana ürün grubuna, Aslan sembolümüzü de dahil ederek, ürün çeşitlemesini zenginleştirmeliyiz. Aslan karakterinden oluşturacağımız kahramanlarla dergi, oyuncak, kıyafet, çanta, sakız, hediyelik eşya vs. ürün çeşitliliği oluşturulmalı.

2015 yılı verilerine göre ülkemizde 354 adet AVM var. 22 şehirde ise daha açılmadı. Alışveriş alışkanlığı AVM'lere kaymış vaziyette. Biz ise kendi satış yerlerimizi açarak piyasanın gücünü kullanmıyoruz. Her mağazadan ortalama her ay en az 10 bin TL alsanız yılda ne kadar büyük bir para yapıyor.

Çocuklara da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Bebeklikten, büyüdüğü zamana kadar her alanda ihtiyaçlarına hitap edecek ürünler üretilmeli. Özellikle mobilya sektörü olarak.

Bir başka gelir kapısı olarak Florya Tesisleri. Buralarda düğün gibi eğlence yerleri yapılmalı. Tesis en azından kendi masrafını karşılar cepten yemek zorunda da kalmazsınız. Arsalar ve ada konusuna ise hiç değinmiyor. Bu anlattıklarım basit gözükebilir ama totale vurduğunuz vakit önemli gelir olarak karşımıza çıkıyor.”