SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yanal Flores’e benziyor

24 Mayıs 2016

WATFORD menajeri Quique Sanchez Flores “Gazetecilik beni daha iyi bir teknik direktör yaptı” demişti geçen ay vermiş olduğu bir röportajda. 4 yıl boyunca Marca, El Mundo ve Diario de Valencia gazeteleri için yazan, aynı zamanda çeşitli radyo ve televizyonlar için yorumculuk yapan Flores bu söylemini “Hayalimde teknik direktörlük vardı ve zamanımı en iyi şekilde kullanmak zorundaydım. Yazmak için gördüğüme odaklanıyordum. Analiz yapmak için ise farklı açılara ihtiyaç vardır. Yorumculuğunu yaptığım maç bittikten sonra, maçın kasetini alır ve evde o maçın analizi için 3-4 saat harcardım” olarak açıklıyor.

TRABZONSPOR ile tekrar anlaşan Ersun Yanal'ın durumu biraz da Flores'e benziyor. Ersun Yanal 2. Trabzonspor dönemi sonrası yayıncı kuruluştaki maç sonu yorumculuğunun yanı sıra, “kritik” adı altında köşe yazıları da yazdı. Yorumcu ve yazar kimliği, süper lig için en doğru ‘Karşı izleme ve oyuncu takibi' sürecini de beraberinde getirdi. Engin Kehale ile yine yayıncı kuruluşta yaptığı ve o kanalın amiral gemisi olan spor programından daha doyurucu olan programı sayesinde, Ersun Yanal'ın meseleyi sadece rakamlar üzerinden değerlendirmediğini, en azından belirli maçlar için ciddi zaman harcadığını da görmüş olduk.

YENİ Trabzonspor macerasında başarılı olabilmesi için tabii ki bu süreç tek başına yeter şart oluşturmamalı. Yönetim, yönetimin düzene koymaya çalıştığı futbol aklı (scout ekibi) ve mali durum da bu süreçte söz sahibi olacak. 2. dönemindeki transfer hataları (Futbolcuyla uçakta kadraja girmek dahil) olmaz ve Trabzonspor camiası “Hemen şampiyonluk gelsin” hezeyanına kapılmaz ise Ersun Yanal'ı, oluşturacağı futbol takımıyla sorgulanacağı bir süreç bekliyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek