SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Umut verici

23 Mayıs 2016

HAZIRLIK amaçlı olsa da İngiltere ile maç yapmanın önemi büyük. Özellikle bizim kuşak için. 8-0'ları yaşadıktan sonra İngiliz gazetelerinde atılan alaycı manşetler deyim yerindeyse adeta ulusal gururumuzu incitmişti. En son karşılaşmamız 2002 Dünya Kupası'ndaki müthiş zaferin ertesi yılıydı. O zaman çok heveslenmiştik ama yine olmamıştı. 10 maçta bırakın galibiyeti tek bir golümüz bile yoktu.

Bu duygularla çıktığımız sınav öncesi milli takımızda Arda Turan başta önemli eksikler vardı. İngiltere cephesinde ise bir gün önce FA Cup finali oynayan Manchester United'ın oyuncuları ile hafta içinde UEFA Avrupa Ligi finalinde boy gösteren Liverpoollu futbolcular ilk 11'de yoktu. Aslında Roy Hodgson için iyi bir fırsat oldu. İngiliz kamuoyu artık Rooney gibi isimler yerine bu sezon büyük çıkış gösteren genç yetenekleri görmek istiyor. 5 Tottenhamlı futbolcuyla sahaya çıkan İngiltere hızlı başladı ve golü buldu. Buna rağmen takımımız hiç etkilenmedi. Ağır mağlubiyetlerin yaşandığı yıllarda hiç biri doğmamış olan futbolcularımız rakipten çekinmedi. Daha ilk 10 dakikada 3 pozisyon yakalamıştık ki ardından Hakan Çalhanoğlu'nun tarihe geçen golü geldi. Ardından da çoğunlukla dengede, hatta son 15 dakika haricinde belirli bölümlerde üstünlük kurduğumuz bir oyun oldu.

Oyundan düştüğümüz son anlarda yediğimiz golle mağlup olsak da skorun önemli olmadığı bir karşılaşmaydı. Elbette savunmada sorunlar yaşadığımız bir gerçek. Stoper mevkiindeki sıkıntılarımız ortada. Genelinde sergilediğimiz performansı ise Euro 2016 öncesi ümit verici buldum. Belli ki Fransa'da defans yapmaya odaklanan değil rakipleriyle başa baş oynamaya gayret eden bir ekip izleyeceğiz. Bu daha önemliydi. Keyif veren, heyecanlandıran, izleyenlere zevk veren bir takım olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek