SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Korkusuzlar

23 Mayıs 2016

SON 13 maçında mağlubiyeti unutan Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası öncesinde İngiltere ile hazırlık maçı oynaması aslında bir riskti. Tarihinde rakibine gol bile atamayan Ay-Yıldızlı ekibimizin, bu maçta göstereceği performans merak konusuydu. Ancak dün anlaşıldı ki, Fatih Terim'in verdiği cesur karar son derece doğruymuş. Milliler, İngiltere ile başa baş oynadı. Geri adım atmadı. Hakan Çalhanoğlu'nun ağlara giden vuruşuyla İngilizlere tarihindeki ilk golü attı. Milliler, dünkü futboluyla şampiyona öncesi hiçbir rakipten korkmadığını, çekinmediğini gösterdi.

Millilerin oyun mantalitesi de oturuyor. Bol pasa dayalı bir sistem kurmaya çalışan Terim'in söylediklerini öğrencileri yerine getiriyor. Savunmanın göbeğinde Mehmet Topal ve Hakan Balta gibi iki devşirme stoper oynatmasının nedeni de bu ikilinin topu oyuna sokmadaki becerileri. Top bizdeyken bol pasla kanat oyuncularını kaçırıp pozisyon arayan Ay-Yıldızlılar, rakip ataklarında takım halinde topun gerisinde kalmaya çalışıyor. Pas hatalarının çokluğu, araya atılan toplarda ve hava toplarında sıkıntı yaşadık. Ayrıca İngiltere'nin baskı kurduğu dakikaları çok daha iyi değerlendirebilirdik ama topu ileri taşımakta sorun yaşadık.

Mağlubiyete rağmen Ay-Yıldızlı ekibimiz dün İngiltere önünde Fransa'da yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda çok ses getireceğini kanıtladı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek