SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, İngiltere ile yapacakları hazırlık maçı öncesi milli futbolcu Cenk Tosun ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Etihad Stadyumu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Terim, kariyerinde ilk kez İngiltere’ye karşı mücadele edeceğini belirterek, “Umarım yarın bıraktığımız yerden devam ederiz. Tüm takım bir arada olmasak da olanlarla birlikte bu işin üstesinden geliriz. İstatistik her şeyi göstermiyor” dedi.

İngiltere Milli Takımı Teknik Direktör Roy Hodgson’ın takıma çok şey kattığını belirten Fatih Terim, “Roy’un olduğu her takım, dikkat edilmesi gereken bir takımdır. Biz de elimizdeki en iyi takımı sahaya süreceğiz. Artık geriye sayım başladı. Bundan sonraki her hazırlık maçımız bir öncekinden çok daha ciddi olacaktır” şeklinde konuştu.

“İYİ BİR FUTBOL ORTAYA KOYACAĞIZ”

İngiltere’nin grup maçlarından kayıpsız çıktığını ve 10’da 10 yaptığını hatırlatan Terim, “Az gol yiyip, çok gol atan bir takım. Yarın elimizdeki en iyi kadro ile çıkacağız ve iyi bir futbol ortaya koyacağız” diye konuştu.

“UMARIM YARIN BIRAKTIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDERİZ”

Fatih Terim, Türk Milli Takımı’nın İngiltere ile şu ana kadar oynadığı 10 maçta galibiyetinin bulunmamasıyla ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar kazanamamışız. Ben de ilk defa teknik direktör olarak İngiltere’ye karşı oynayacağım. Çok ciddi bir takımla karşılaşacağız. Burak yok, Arda yok, Serdar Aziz yok, Nuri yok. Ama diğer arkadaşlarımızın 20+3 hayali ve ideali için, Türk Milli Takımı’nın kimseden çekinecek, korkacak, neticelerden dolayı kendini üzecek bir durumu yok. Sonuç itibariyle her maçı çok iyi oynayıp amacına ulaşmaya çalışan bir felsefeye sahibiz. Son 1, 1.5 yılda iyi gidiyoruz. Herkes her maçı kazanmak ister. İlk golü de atsın, ikincisini de atsın. Ama onun tesirinin altında kalarak olmaz. O başka bir dönemdeydi. Kaybetme korkusu yaşamadan ciddi hazırlık yapma felsefemiz var. Bu maç da onlardan birisi. Umarım yarın bıraktığımız yerden, tüm takım bir arada olmasak da olanlarla birlikte bu işin üstesinden geliriz inşallah. İstatistik her şeyi göstermiyor.”

“TAKIMIN FORMDA OLMASI KADAR TEKNİK ADAMLARIN DA FORMDA OLMASI ÖNEMLİDİR”

Fatih Terim, Fransa’da düzenlenecek EURO 2016 öncesinde kendisini nasıl hissettiği yönündeki soru üzerine, kendisinin de milli takım gibi turnuvaya hazırlandığını söyledi. Terim, “Sigarayı bıraktım. Ben de spor yapıyorum. Takımın formda olması kadar teknik adamların da formda olması önemlidir. Ümit ederim ben de kendimi takımın formuna uydururum. Kendimi üç hanımefendiye teslim ettim. Eşime ve iki kızıma” ifadesini kullandı.

“CANER’İ İŞTAHLI GÖRDÜM”

Terim, Fenerbahçe’de kadro dışı kalan ve yaklaşık 1 aydır idmanlara çıkmayan Caner’in performansıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Son bir aydır maalesef oynamıyor. Onu da şampiyonaya kadar arkadaşlarımız hazırlayacaklar. Caner bizim için önemli oyunculardan birisi. Dün antrenmanda çok iştahlı gördüm” diye konuştu.

Cenk Tosun’un basın toplantısında, yarınki maçın taktiğiyle ilgili söylediklerine de değinen Terim, “Cenk heyecanlı. Son seyrettiğimiz analizi, yorumsuz izlettirmiştim ufak tefek dokunuşlarla. Heyecanla bir kısmını anlatmış oldu. Güzel bir espri olarak algılamak lazım” ifadelerini kullandı.

“BURASI A MİLLİ TAKIM, ONLAR DA KALBURÜSTÜ OYUNCULAR”

Deneyimli teknik adam, Avrupa basınında Oğuzhan ve Hakan Çalhanoğlu’nun şampiyonada yıldız adayı olarak gösterilmesiyle ilgili de, “Birçok genç arkadaşımız var. Burası bir festival, bu festivalde güzel filmler birinci olur. İnşallah bizim oyuncularımız Avrupa’nın en önemli kulüpleri tarafından istenir. Burası çok önemli bir şans ve platformdur. Ümit ederim bir an evvel sonuç alırlar. Çünkü problemli gitmek onları başka bir dünyaya alıp götürebilir. Biz onlara gereğini söyledik tam motive olabilmeleri için. Türk Milli Takımı oyuncuları bahanelerin arkasına sığınmamayı öğrendiler, profesyonellik böyle bir şey. Bu belki de bazılarının hayatında kendilerine gelmeyecek bir şans. Bunun kıymetini bilmek lazım. Favori İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya gibi şeyler duyacağına, kendisinin ve ülkesinin ismini duyacağı bir başarıyı hayal etmeli. Bu istasyon, her zaman trenin duracağı bir istasyon değil. Burası A Milli Takım, onlar da kalburüstü oyuncular.”

“ÇOK GÜZEL BİR MAÇ BİZİ BEKLİYOR”

Basın toplantısına katılan Cenk Tosun, İngiltere ile Türkiye’nin Avrupa’nın en önemli takımlarından ikisi olduğunu ve güzel bir maçın kendilerini beklediğini söyledi.

Beşiktaş ile Süper Lig’de şampiyon olduktan sonra büyük sevinç yaşadıklarını, ancak milli takıma gelirken bunu arkada bıraktıklarını aktaran milli futbolcu, “Sadece Avrupa Şampiyonası’nı düşünüyoruz. Ben kendimi hazır hissediyorum. Hocamızın benimle konuşmaları oluyor. Şampiyonaya kadar beni daha da hazır hale getirecek. Her zaman turnuvalarda iyi işler yaptık” ifadelerini kullandı

“ORTA SAHADA TOP KAPAN TAKIMLAR GENELDE İNGİLTERE’YE ZORLUK YAŞATTILAR”

Cenk Tosun, İngiltere’nin zayıf yönlerinin üzerine çalıştıklarını dile getirerek, “Orta sahada top kapan takımlar genelde İngiltere’ye zorluk yaşattılar. Biz de bunlarla İngiltere’yi yenmeye çalışacağız. İngiltere’nin bekleri ofansa katılıyor. Onların arkalarına da adam kaçırıp kanatlardan ortalarla veya forvetlerimizi paslarla buluşturup gol atmak istiyoruz” diye konuştu.

“YENEMEDİYSEK YARIN YENERİZ”

Genç futbolcu, Türkiye’nin İngiltere’yi tarihinde hiç yenememesiyle ilgili olarak da, “Biz her zamanki gibi maça çıkacağız. Yenemediysek yarın yeneriz” dedi.

Yayınlanma Tarihi:19:06,