SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akkaş: “Amacımız madalya sahibi olmak”

Türkiye Basketbol Federasyonu Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, Vitranc Arena’da üçüncü gün çalışmaları sürdüğü sırada önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 17:50, 21/05/2016
Akkaş: “Amacımız madalya sahibi olmak”

Türkiye Basketbol Federasyonu Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın Slovenya'da, Kranjska Gora'da gerçekleşen kondisyon kampı devam ederken, Vitranc Arena'da üçüncü gün çalışmaları sürdüğü sırada önemli açıklamalarda bulundu.

Akkaş, ay yıldızlı ekibin hedefinin olimpiyatlarda madalya elde etmek olduğuna dikkat çekerken, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ile CEO Hidayet Türkoğlu'na sağladıkları büyük destek ve vizyonları ile milli takımların kalitesini en üst seviyede tuttukları için teşekkür etti. Türkiye Basketbol Federasyonu Basın Departmanı’ndan Şansın Tokyay’a konuşan Sportif Direktör Barbaros Akkaş, “Amacımız olimpiyatlarda madalya sahibi olmak.” dedi.

İşte, Türkiye Basketbol Federasyonu Sportif Direktörü Barbaros Akkaş’ın açıklamalarının detayları:

Türkiye'nin en iyi 18 kadın basketbolcusu şu anda Slovenya'da yoğun bir kamp dönemi geçiriyor ve siz de onlarla berabersiniz. Gözlemlerinizi ve bu kampın önemini sizden dinleyebilir miyiz?

“Öncelikle kondisyon kamplarının yurtdışında olmasının takımın konsantrasyonunu bir hayli yükselttiğini söyleyebilirim. Bu durum çalışma kalitesini her zaman arttırır. İzole bir ortam var ve herkes sadece basketbola konsantre olabiliyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında Ekrem Memnun'un tekrar Milli Takımın başına geçtiğini açıklarken, o zaman da hedeflerimizi dile getirmiştim. Bizim amacımız elemelerinde engele takılmadan Olimpiyatlarda mücadele vermek ve madalya elde etmek. Bu hedefleri koyarken de hiçbir şekilde afaki konuşmuyoruz.”

“Takımımızın oyuncu kadrosu ve sporcularımızın konsantrasyon seviyelerine bakarak, onların neler istediğini, neler hedeflediğini bilerek bunları söylüyoruz. Takımın oyuncu ve çalışma kalitesi olabilecek en yüksek noktada. Sporcularımızın karakterleri ile bugüne dek kazandıkları büyük başarılar bizim bu hedefleri koymamızda ve açıklamamızdaki en önemli etken. Kadın basketbolunda bugüne dek bizi mutlu etmiş çok miktarda başarı, takımımızın Nevriye Yılmaz'ın kaptanlığında kalitesini ve karakterini ortaya koyması ile gerçekleşmiştir. Bundan sonra da bu durumun böyle devam edeceğine dair inancım tam. Allah korusun çok büyük bir sakatlığımız ya da aşılması elimizde olmayan bir problemimiz olmadığı takdirde bu hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum.”

“HARUN ERDENAY VE HİDAYET TÜRKOĞLU İLE BERABER BAŞARILAR ARTARAK DEVAM EDECEKTİR”

“Kransjka Gora'da tüm imkânlar sporcuların rahat ve huzurlu olarak antrenmanlarını gerçekleştirmeleri için mümkün olabilecek en iyi şekilde hazırlanmış. Bu ortamın son haline gelmesi mutlaka büyük bir emeğin sonucu olmalı…”

“Tabii ki öyle, ancak yapılan her şey bir hedefe ulaşmak için yapılıyor. Daha önce de söylediğim gibi, hedefimiz de Olimpiyatlarda madalya elde etmek. Çok kaliteli bir oyuncu kadrosu ile, Avrupa'nın önde gelen sporcuları ile çalıştığımız için, onların en sağlıklı ortamlarda maçlara hazırlanmalarına özen gösteriyoruz. Bu ortamların yaratılması için de geniş bir vizyona ihtiyaç var. Vizyon olmadan ne bu huzurlu ortamlarda bulunulabilir, ne de büyük hedefler koyabiliriz.”

“Bu noktada ben iki kişiye özellikle teşekkür etmek istiyorum; o isimler Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ve CEO Hidayet Türkoğlu. Onların kaliteli vizyonları olmadan bu huzurlu ortamların korunması çok zor olurdu. İkisi de sporculuktan geldikleri için, oyuncuların ihtiyaçlarını ve psikolojilerini çok iyi biliyorlar. Onlar, Milli Takımların kalitelerini en üst seviyeye tuttular çünkü bu seviyelerdeki kadroların neye gereksinimleri olduğunu kendileri de geçmişte deneyimlemiş isimler ve bize maddi manevi en büyük desteği veriyorlar. Oyuncular talep etmeden olması gereken her şeyin olması da bu şekilde mümkün oluyor ve sporcular sadece basketbola konsantre olabiliyorlar. Harun Erdenay ve Hidayet Türkoğlu'nun desteklerini her zaman hissediyoruz… Kendileri bizimle olduğu sürece başarılarımız da artacaktır.”

“TEKNİK EKİBİMİZİN KALİTESİ, HER ŞEYİN SORUNSUZ İŞLEMESİNİ SAĞLIYOR”

“Teknik ekibimizden de bahsedelim… Sporculuğunda Türkiye'nin üç büyük kulübü ile madalya kazanmış, şampiyonluklar yaşamış Arzu Özyiğit takıma hem menajerlik hem ablalık yapıyor. Oyunculuk geçmişi olduğu için de bu işi olabilecek en iyi şekilde icra ediyor. Onunla çalışmak bizim açımızdan çok büyük bir rahatlık. Diğer taraftan takımımızın başantenörü, bütün oyuncuların büyük saygı duyduğu ve başarısını konuşmamıza dahi gerek olmayan Ekrem Memnun… Türkiye'de kadın basketboluna yıllarını vermiş, büyük başarılar kazanmış A Milli Takım yardımcı antrenörümüz Aziz Akkaya'nın varlığı da bizim için bulunmaz bir şans. Kendisi aynı zamanda altyapı teknik sorumlumuz… Ayrıca teknik ekibimizin tümünden tek tek gururla bahsedebilirim ama inan bunun için zamanımız yetmez… Bütün oyuncuların inandığı, bu kadar kaliteli bir kadro ile çalışmak hem bizim işlerimizi kolaylaştırıyor, hem de oyuncular adına yapılması gereken her şeyin sorunsuz ilerlemesine olanak sağlıyor. Onlara yardımcı olan, Türkiye Basketbol Federasyonu binasındaki ofisimizden de söz etmemiz gerekir tabii.”

“Tüm organizasyonun sorunsuz ilerlemesini sağlayan dış ilişkiler sorumlumuz Sabina Alagiç, Kadın Milli Takımlarının tüm yazışmalarını yapan Fatma Yılmaz'dan Gönül Eryiğit'e, o kadar çok emek veren isim var ki… Tabii bu denli yoğun ve titiz emeğin sonucunda da bahsi geçen rahatlıkların sporcularımız için hazırlanması çok kolay hale geliyor. Gerek Türkiye Basketbol Federasyonu, gerek Sportif Direktörlüğümüz, gerekse Kadın ve Erkek Milli Takımlarında görev alan Avrupa'nın en kaliteli sporcularından oluşan tabloya baktığımızda zaten başarıya uzanan yolda neden iddialı olduğumuz herkes tarafından anlaşılacaktır. Avrupa'da uzun yıllardır altyapılarda birinci sırada olduğumuz da unutulmamalı… Kadın basketbolunda altyapıda yeni bir yapılanmaya da gidiyoruz… Geçen yıl özenle üzerinde durduğumuz bazı çalışmalar başlattık ve kısa zamanda bunun da meyvelerini alma vakti gelecek. Neticede hedeflediğimiz noktalara kaliteli bir ekiple ulaşmak daha kolay… Bir şey daha eklemek istiyorum ki sporcularımız için elverişli ortamların sağlanması için ciddi maddi kaynaklara gereksinim doğuyor. O açıdan da sponsor desteğimizin önemine değinip, tüm sponsorlarımıza ayrı ayrı teşekkür etmeden geçmek istemiyorum.”

Şu anda kampta olan aday kadro kısa bir süre içinde nihai kadroya dönecek… O noktada işin biraz duygusal boyutundan da bahsetmemiz gerekir sanırım çünkü takımın hedefi her sporcunun hayali olan Olimpiyat Köyü'nde bulunmak ve orada madalya için savaşmak… Şu anda bunun için çalışan ekibin hepsinin ise ne yazık ki beraber kalma imkânı olmayacak.

Aynen öyle ve inan ki bu işin duygusal tarafı belki birçok şeyden zor… Üstelik basketbolu bir kenara bırakalım, kadınlar zaten çok duygusal varlıklar… Dolayısı ile mevcuttaki her 18 kişi, asıl 12 kişinin arasına kalabilmek için belki de elinden gelenin fazlasını yapıyor… Kadın Millilerimiz her zaman hedeflerini kendileri koymuşlardır ve her geçen yıl da hedeflerini yükseltmişlerdir. Dünya dördüncülüğü, Avrupa üçüncülüğü, Avrupa Şampiyonası finali, Olimpiyat beşinciliği… Çıta giderek yükseliyor. Şimdi ise Olimpiyatlarda madalya sahibi olmaktan bahsediyoruz. Beşinciliğin üzerine çıkmayı amaçlıyoruz. Bunu da başaracak hem teknik, hem idari kadroya hem de oyuncu kadrosuna sahibiz ve inşallah da başaracağız.”