SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Galatasaray’ın sorunları bu yönetimin altından kalkabileceği bir durum değil” diyen Eski Başkan Faruk Süren ve yine koltuğu Özbek’e devreden eski başkan Duygun Yarsuvat’ın “Dursun Özbek’in kulübün başına gelmesi benim de hatam, ben de ön ayak oldum” demesi camiada erken bir seçimin olma ihtimalini kuvvetlendirdi.

Fikirleri ve analizleri ile dikkat çeken, Galatasaray’ın çıkış yolunu çeşitli platformlarda anlatan Ali Fatinoğlu, yine birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

Galatasaray Kongre Üyesi Ali Fatinoğlu Galatasaray’ın para kazanması gerektiğini ve gelirlerini artırması gerektiğinin altını bir kez daha çizerken, Sportif AŞ’nin başına Eski Başkanlardan Alp Yalman’ın getirilmesini “Ya büyük bir hata ya da Alp Yalman’ı bitirme projesi” olarak değerlendirdi.

Radyospor’da Orkun Yazgan’ın hazırlayıp sunduğu “Başka futbol yok” programına değerlendirmeler yapan Fatinoğlu, 76 yaşındaki Alp Yalman’dan beklentileri anlamadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“SPORTİF AŞ’DE TÜM SİSTEM ORTADAN KALDIRILMALI VE YENİ BİR PAZARLAMA ORGANİZASYONU KURULMALIDIR”

“Alp Yalman, Galatasaray camiasında beyefendi kimliğiyle öne çıkmıştır.. Sakin ,saygılı ve centilmen.. Kulübü de çok iyi temsil eder. Ama sportif AŞ ticari bir faaliyet.. Sorunlu ve şaibeli ilişkilerin olduğu bir yer. Gelirleri artırmak, giderleri indirmek gerekiyor. Alp bey bu özelliklerde ihtisas sahibi değil ki. Görev deki kişinin çalışma saatinin sınırı olmamalı, yapması gerektiği ziyaret sayısı çok ciddi sayıda olmalı. Çalışanları denetleyecek ve en önemlisi para kazandıracak sistem kuracak. Şu an sportif AŞ bence yanlış sistemde çalışıyor. Bu kadrolar başarılı bir işadamı vizyonuyla çalışmıyor. Tüm sistem ortadan kaldırılmalı yeni bir pazarlama organizasyonu kurulmalıdır.

ALP BEY İŞ HAYATINDA PROJEYE DAYALI ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARILAR PEŞİNDE KOŞMAYIP ZAMANINI SPORTİF BAŞARILARA AYIRMIŞ

Şimdi 76 yaşından sonra mı bu sıkıntılı iş tanımını gerçekleştirecek. Normal bir akıl bile bu görev verilmesinin yanlışlığını görür. Eğer bu yönetim bunu göremiyorsa ? Çektiğimiz sıkıntıların sebebi gerekli akla sahip bir yönetim yok demektir. İkinci şık; çok akıllılar ise Alp Yalman’a bu görevi tamamen plan yaparak öneriyorlar demektir. Yapamayacağını bile bile niye önerilir. Adamı kullanacaklar ya da yıpratacaklar, günah keçisi yapacaklar demektir. Kısaca muhalefete tuzak kuruyorlar. Bakın eski kaybeden Başkan adayı da beceremedi demenin peşindeler.

“FEDA İSTEMEK DELİLİK OLURDU VE KABUL EDİLEMEZ”

Dursun Özbek’in yönetime talip olurken “Ben bu işi biliyorum, para bulmak benim işim” dediğini de hatırlatan Ali Fatinoğlu şöyle devam etti: “3 kupa almış Galatasaray’la son derece iddialı olarak yola çıkıldı. Ben fedayı projelendireceğim diye bir şey demedi. Bunu demek zaten delilik olurdu. Feda kelimesini kabul etmemiz mümkün değildi. Ama bugüne kadar görüyoruz ki sadece ‘Personelde tasarruf yaptım, Giderleri azalttım’ dedi. Ben bu işi biliyorum ve para bulmak benim işim demişti ama yönetim ve teknik ekip Galatasaray’ı iyi yönetemedi ve ortada bir başarısızlık var. Gelirleri düşüp giderleri de yükseldiği için Galatasaray’ın şimdi bir fedaya ihtiyacı var. Mevcut yönetim Galatasaray’ı maalesef feda noktasına getirdi.”

“İÇLER ACISI BİR DURUM”

Ali Fatinoğlu konuşmalarına çarpıcı sözlerle şöyle devam etti: “Burası baykuş ya da papağan sevenler derneği değil, Burası dünyada yeri olan Türkiye’nin en önemli markalarından biri ve daha 8-10 ay önce tek başına şampiyonlar ligine katılmış, bir sürü katkı payı parası almış bir kulüp. Ve Dursun Başkan kulübün içinden gelen biri. Feda kelimesini telaffuz etmek bile anlamsız bir düşünce. 3 kupalı, şampiyonlar ligine tek başına gitmiş bir kulübün o halden bu duruma gelmesi içler acısı bir durum.”

“GALATASARAY KONGRE ÜYESİ SAHİP OLDUĞU OYUNUN DEĞERİNİ BİLMİYOR”

Fatinoğlu, Galatasaraylılara da seslenerek, “Galatasaray kongre üyesi sahip olduğu o değerli oyunu kullanmaya gitmiyor. %30’u aidatını yatırmıyor. Yatıranların da %50’si sandığın başına gitmiyor. Böyle genel kurul üyeliği olmaz. Taraftar canını dişine takıyor. 20 milyonun üzerinde kişinin sevgi bağından bahsediyoruz. Böylesine büyük bir camia ama genel kurulda ilgisiz bir kitle var” şeklinde konuştu ve sözlerini şöyle tamamladı:

“2000 KADAR OYLA BİR YÖNETİM SEÇİLİYOR”

“12 bin kişinin oy kullanma yetkisi var ama 2000 kişi oy kullanıyor. Kongrede listeler incelenmiyor. Kimin yararlı olacağı , kimin projesinin bu kulübe faydalı olacağına bakılmıyor. Kim daha iyisini yapar irdelenmiyor. Maalesef, ‘bu benim arkadaşım, bu bana yakın, bana maç bileti verir, Oy verirken bunlar benim devre arkadaşım, tanıdığım arkadaşım onun hatırını kıramam diyerek oy kullanan bir kısım üye var. Yönetim listelerini ve projelerini inceleyen yok. Sadece ben şu yıldızı transfer edeceğim diyen Başkan adayına oy veren bir üyeler grubu da var. Bizi kurtaracak olan akıllı bir planlama ve projeler hazırlamaktır. Hep birlikte el ele verip Galatasaray'ımızda ortak aklı kurmalıyız.

Yayınlanma Tarihi:13:25,