SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gomez farkı

19 Mayıs 2016

ŞİMDİLERDE 8 yaşında olan bir çocuğun bile hatırlamadığı, çocuğuna tanıklık ettiremediği için üzülen babaların, annelerin rüyalarına giren bir hayal ile yine, yeniden yeni bir sezona başlamak!

Beşiktaş taraftarının en çok alıştığı şey bu. Yeni umutlarla sezona başlamak…

Sonrasında ne olacağına bilemeden. Feda mı olur yoksa Veda mı belemeden. Ama hep aynı inanç ve tutku ile İzmir, Ankara, Konya demeden her hafta deplasmanda olmayı göze alarak hem de. Bir önce sezonun izlerini üzerinde taşıyarak sezona başlamak. Tedirgin ve kuşkulu. Adına şarkılar bestelenen golcü adamın gitmiş! Sözüm ona taraftar ile kimyası tutmuş teknik direktörü, zaten ligin bitimine haftalar kala İngilizlere verdiği sözü tutmak için ülkeden adeta kaçarak uzaklaşmış iken, hayalini kurduğun günlerin geleceğine inanmak zor.

DEMBA BA GİTTİ

Kulübün içinde bulunduğu sportif ve ekonomik anlamdaki dar boğazdan zarar almadan geçmeye çalışan ve bir yandan da stadının inşaatını bitirmeye çalışan Beşiktaş yönetimi, önce Demba Ba'yı 13 milyon Euro'ya Çin'e sonrasında ise genç stoperi Atınç'ı 5 milyon Euro'ya Almanya'ya sattı. Sezona “Demba Ba'nın yeri nasıl dolacak” soruları ile başlayan taraftara müjde fazla gecikmedi ve transfer çalışmalarında ince eleyip sık dokuyan yönetim tam 1 ay sonra Alman Panzeri Mario Gomez ile çatlak sesleri kesti. Türkiye'nin en başarılı iki teknik direktöründen biri olan Şenol Güneş'e takımı emanet eden yönetim Gomez'in dışında sezon öncesi transfer döneminde Quaresma, Rhodolfo, Sosa, Beck ve Tosic ‘i kadrosuna kattı.

Sezona Mersin deplasmanında çıktı Beşiktaş. Şenol hocanın Bursaspor'da oynattığı ofansif futbolu mu görecektik? Nasıl anlayışla çıkacaktı Kartal sahaya? Tüm bu sorulara Güneş'in Çocukları 5-2'lik galibiyetle cevap verdi. Cenk, Dünyaca ünlü golcü Mario Gomez'in sezon öncesi hazırlık kampını takımdan ayrı geçirdiği için kesmiş ve formasının hakkını attığı 3 golle vermişti. Cenk'in bu performansı Şenol hocanın kafasının karışmasına neden oldu. Adaleti ile Türk futboluna damgasını vuran Şenol hoca bir sonraki hafta eski takımı Trabzonspor karşısında da Cenk'i ilk 11'de görev verdi. Alman golcüyü yanında oturttu. Atatürk Olimpiyat stadında Yusuf'un attığı golle 1-0 geri düşen Beşiktaş, bu gole haylaz Quaresma ile 3 dakika sonra cevap verdi. Ama ne cevap! İnanılmazı başarmış ve harika bir gol atmıştı haylaz ama yine kendisini tartıştıracak malzemeyi de vermişti. Hakemin “düdüğümü bekle” işaretini görmemiş ve bir an önce takımını atağa kaldırmak için topu hemen oyuna sokunca ikinci sarı kartı görmüş ve “Quaresma Kaldığı Yerden Devam Ediyor” başlıklarını attırmıştı gazetelere. Ama ilerleyen haftalarda bu manşetlere en güzel cevabı yine kendisi yine yeşil sahada verecekti. Ligin ilk maçında kazanan Beşiktaş, sözüm ona kendi evinde oynadığı Trabzonspor maçını kaybedince tedirginlik başlamıştı. Acaba hangisi gerçek Beşiktaş ilk hafta izlediğimiz mi? Yoksa ikinci hafta izlediğimiz mi?

GÜNEŞ’İN FARKLI BAKIŞI

Bu sorulara doğru cevabı vermek için var gücüyle, gecesini gündüzüne katarak çalışan teknik direktör Şenol Güneş, tüm ülkenin takdirini kazanacak bir futbol anlayışını Beşiktaş'a kazandırmakla ilgileniyordu. Ülke geneline verdiği tüm mesajlarla zihin açan ve farklı bir bakış açısı oluşturan Güneş, güzel oyunun güzel oynanmasını sağlamak, Beşiktaş'ı ligin en güzel şeyi yapmak ve en önemlisi kendisi için çabalıyordu. Güneş göreve gelirken “ Şampiyon olmayan teknik direktörle şampiyon olunmaz diye bir kural yok. Diğer kupalar var bende. Bunu için de çok açım” sözlerini kendine düstur edindi.

İDEAL 3’LÜ ÜÇÜNCÜ MAÇA BULUNDU

Güneş bu sene Beşiktaş için doğmalıydı. Oyun sistemi ise keyif alan ve keyif veren futbol üzerine inşa edildi. Orta alanda iki haftada önce Oğuzhan-Atiba-Quaresma denendi. Sonrasında Oğuzhan-Atiba- Olcay. İdeali ise ligin üçüncü haftasında Gaziantepspor maçında bulundu. Adından tüm sezon boyunca söz ettirecek, Avrupa'da bile konuşulacak üçlü bulunmuştu. Oğuzhan- Atiba-Sosa üçlüsü ile Gaziantepspor karşısına çıkan Beşiktaş sahadan 4-0 galibiyetle ayrılacaktı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek