SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avcı’dan TFF’ye eleştiri

Spor Toto Süper Lig Hasan Doğan Sezonu son haftasında Çaykur Rizespor'u 1 - 0'la geçen Medipol Başakşehir'de teknik direktör Abdullah Avcı, başta Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere futbolu yönetenlere eleştirilerde bulundu. Futbolda 2016 - 2017 sezonunun başlama tarihi ile ilgili belirsizlik olduğunu belirten Abdullah Avcı, planlamaların UEFA'nın takvimine göre yaptıklarını söyledi.

Güncellenme: 00:11, 19/05/2016
Avcı’dan TFF’ye eleştiri

Maçın ardından açıklamalarda bulunan Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, bu seneyi de geçen sene gibi ligi 4. sırada bitirdiklerini hatırlatarak, “Bununla beraber istatistiki rakamlar oyun kalitemiz yüzde 25 artmış. İki senedir oyun kalitesini artıran bir takım olmak bizim için çok değerli. Bunun için girişim ve değişime açık olan oyuncu grubuma herkese bu anlamda teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türk futboluyla ilgili söylemek istediği şeylerin olduğunu dile getiren Abdullah Avcı, yeni sezonun başlama tarihini bilmediğini belirterek, “UEFA’nın takvimine göre ben planlama yapıyorum. Bu son derece sıkıntılı bir durum, sezonu ne zaman açacağız ne zaman başlayacağız? Gerçi biz her türlü planı yaptık. Ama TFF ve bununla kim ilgileniyorsa planlanmanın açıklanması takvimin belirlenmesi gerekiyordu.” şeklinde konuştu.

Futbolun kalitesini ve hızını arttırmaktan bahsedildiğini anlatan Avcı, “Zeminlerimizin belli bir standartta olması lazım. Bununla kim ilgileniyorsa bunların standart hale gelmesi lazım. Çimin santimine kadar belli bir şirket tarafından denetlenmesi lazım.” diye konuştu.

Saha zemininin ıslatılmasıyla ilgili de standardın olmadığını aktaran Avcı, “Oynamak istemeyen takımlar zemini ıslatmak istemiyor.” dedi.

Maç içinde ısınmaya gönderilen futbolcu sayısının 3’le sınırlandırılmasını da eleştiren Avcı, “Neden 6 oyuncu çıkmıyor, neden performans hocamı oraya çıkaramıyorum?” sorularını yöneltti.

Futbolun gelişimi için konuştuğunu ifade eden Avcı, “Neden kulübede 20 oyuncu yok. 4 – 5 konu başlığı var. Ligi 4. bitirmiş Türk futboluna hizmet etmeye çalışan teknik adam ve kulüp olarak Türk futbolundaki gerçekleri göz ardı edemezdim. Türk futbolunun gelişimini istiyorlarsa TFF mi kimse bu konuların içine girsinler.” şeklinde konuştu.

Avcı, son olarak ligin 34. hafta fikstürü ile ilgili de “Takvimde hafta arası maç var mıydı? Geri çekildi. Bugün şampiyonluk yarışı olsaydı ne olurdu. Var mı bununla ilgili konuşan? Milli takım bizim milli takımımız. 2016’ya gidiyor onlara başarılar diliyorum. Bugün itibariyle iki oyuncumuz da orada milli takımı destekleyeceğiz ama kulüpleri de bir tarafa bırakamayız.” diyerek sözlerini tamamladı.