SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yelkenliler İstanbul Boğazı’nda kapışacak

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da sayılı etkinlikleri arasında bulunan Bosphorus Cup 2016 için geri sayım başlarken, yarışma öncesi geleneksel olarak düzenlenen “Bosphorus Cup Döner Trofe Kupası” devir teslim ile, yeni sahibini beklemek üzere, organizasyonda muhafaza edilecek.

Güncellenme: 12:14, 18/05/2016
Yelkenliler İstanbul Boğazı’nda kapışacak

Boğazın serin sularında 26-29 Mayıs tarihleri arasında bu yıl 15.'si gerçekleşecek olan Turkcell Platinum Bosphorus Cup’a 30 ülkeden 100'e yakın tekne, kupayı evine götürmek için kıyasıya mücadele edecek. 26-29 Mayıs tarihlerinde 4 gün boyunca sürecek olan etkinliğin ilk gününde yelkenler, Caddebostan'da antrenman yarışı yapacak. Bunun yanı sıra 27 – 29 Mayıs tarihlerinde ise yine aynı yerde şamandıra yarışları gerçekleşecek.

tekne3

28 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek boğaz yarışında tüm yelkenler, Dolmabahçe’den başlangıç yaparak Anadolu Hisarı şamandırası ve Çırağan şamandırası arasındaki hatta dümen kıracak. Çırağan Sarayı önünde yarışın tamamlanacağı etkinliğe, yerli ve yabancı toplam 1000 yelkenci katılacak.

En güzel izleme noktaları

Beşiktaş sahili-Ortaköy Meydanı, Akıntıburnu-Arnavutköy ve Aşiyan yarışın en iyi takip edilebileceği lokasyonlar olarak dikkat çekecek.

tekne1

Dünya hız rekortmeni Boğaz'da

15 metrelik trimanlarıyla ardı ardına dünya rekorları kıran Hydros ekibi de Bosphorus Cup'ın bu yılki konuğu olarak törene katıldı. Dünyaca ünlü yelkenci Jérémie Lagarrigue'in dümenciliğini üstlendiği Hydros, ulaştıkları 31,46 knot'la dünyanın en hızlı yelkenli teknelerinden biri. 28 Mayıs günü yarışa özel yelkenlilere açılan İstanbul Boğazı ise ilk kez böyle bir tekneye de ev sahipliği yapmış olacak.

kurr

Gümüş Kupa evine geri döndü

2002 yılından bu yana gerçekleştirilen Bosphorus Cup yarışlarının belki de en önemli değeri, Türk tasarımcı Can Yalman'ın tasarladığı 7 kg ağırlığındaki gümüş kupa… Her sene genel klasman 1.'sinin sahip olduğu, Kapalıçarşı'da gümüş ve kristal malzemelerle üretilen eşsiz kupa, bir sene boyunca kazanan ekipte kalıyor. Geçen yarışın 1.'si Arkas Flying Box teknesi, bir yıl boyunca İzmir Arkas Spor Kulübü tesislerinde sergiledikleri bu özel kupayı, yarış öncesi yeni sahibi için tekrar organizasyona teslim etti.