SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim UEFA zaferini anlattı

Fatih Terim, 2000 yılındaki UEFA zaferi hakkında konuştu.

UEFA Kupası'nın kazanıldığı dönemin teknik direktörü ve şimdi Türkiye Futbol Direktörü olan Fatih Terim ise girişte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
İşte Fatih Terim'in sözleri:
O gün ne yemek yiyorduk ne de canımız bir şey istiyordu. Sadece maça konsantre olmuştuk. İnanmış bir grup vardı.
Bu zaferi hakikaten ülkeye Galatasaraylılar hediye etti. Ben de bugün bu işin mimarlarına gidiyorum. Gelen gelmeyen tüm mimarlarını buradan sevgi ile saygı ile selamlıyorum.
Galatasaray bu işi başardı. Zaten Galatasaray özellikle Avrupa’da her zaman hedefi oldu her zaman büyük hedeflere ulaşmak istemiştir.
O güne dönecek olursak tarihin en önemli başarısına imza atan bu işin mimarları hakikaten büyük bir iş yaptığımızı 16 sene geçmesine rağmen hala hissedebiliyoruz.
Diğer hedefi de Şampiyonlar Ligi olan bir kulüp. Bunu kendi kulübümüzde bu başarıyı almanın büyük bir gururunu yaşıyorum. Emeği geçen başkan yönetici ve futbolculara çok teşekkür ederim.
Bu iş taraftarsız olmuyor. O gün neredeyse tüm Türkiye bizim ile beraber olmuştu.
17 Mayıs önemli aynı zamanda benim parmağımın da koptuğu gündür.
Senede bir seferde olsa dostları arkadaşları talebeleri aynı takımı bir arada görmek hoş oluyor. Ben de onları özlem ile kucaklamaya gidiyorum.
Basın mensuplarının, 'Galatasaray yeni sezonda Avrupa’da olamayacak. Neler söylersiniz?' sorusuna ise Terim, şu yanıtı verdi:
"Belki gitmez. Belki gider. Ona net bir şey diyemiyoruz. Henüz son karar açıklanmadı. Ama Galatasaray gibi büyük camiaların kendi refleksleri vardır.
Bu da harekete geçer ve dengeyi sağlar. Her halde en önemli cümle budur. Reflekslerin harekete geçmesi lazımdı.
Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı kazandığı maçta kırmızı kart görerek yürekleri ağza getiren sarı kırmızılı kulübün efsane isimlerinden Gheorghe Hagi de düzenlenen organizasyona katıldı.
Dönemin yıldız futbolcusu Hagi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise "Memnuniyet ile bu günü hatırlıyoruz. Kendimizi dünyanın en iyisi olarak hissettik, güzel anılarla anıyoruz." dedi.
Gheorghe Popescu ise 17 Mayıs’ın kariyerinin en önemli günü olduğunu kaydetti. Penaltı atışıyla ilgili ise Popescu, "Çok şanslıydım ben eğer benden öncekiler atamasaydı ben de atamazdım o penaltıyı." ifadelerini kullandı.
Galatasaray’ın bu sezonki kötü durumu hakkındaki bir soruya ise Popescu, "İnşallah seneye şampiyon olur." diye cevap verdi.