SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Uğur Dündar’ın “Finale yükselişin hiç bilinmeyen öyküsü” başlıklı yazısı:

Fenerbahçe Eurolig'de finali oynayan ilk Türk takımı olarak tarih yazdı. Bu büyük başarının bire bir tanık olduğum unutulmaz bir öyküsü var.

Yıl 2014, aylardan Ocak, günlerden Cumartesi… Son mahkeme kararıyla kumpas olduğu ortaya çıkan davada Başkan Aziz Yıldırım'ın 6 yıllık mahkumiyeti Yargıtay tarafından onanmış… Cezasının geri kalan bölümü için yeniden cezaevine gönderilmesi an meselesi… Hatta Ankara'dan gelen haberlere bakılırsa Pazartesi sabahı tutuklanacak! Bunu duyar duymaz, yalnız olmadığını hissettirmek için kalkıp yanına gittim. Birlikte kadın basketbol takımının galip geldiği maçı seyrettik. Sırada erkeklerin karşılaşması vardı. O tarihte erkek basketbol takımında işler istenildiği gibi gitmiyor, hatta büyük ümitlerle getirilen Zeljko Obradoviç'in bekleneni veremediği yazılıp çiziliyordu. Başkan Obradoviç'le başbaşa görüşmesi gerektiğini söyleyince; ‘Siz görüşün, ben dışarıda beklerim' dedim. ‘Olur mu, En zor günümde yanımda oldunuz.Ayrıca birlikte yöneticilik yaptık. Lütfen siz de gelin' deyince odaya girdim. Mirsad Türkcan tercümanlık yapıyordu.

Obradoviç gergindi, yüzünde endişeli bir ifade vardı. Aziz Yıldırım ‘Bak Hoca' dedi. ‘Senin değerini ve neler yapacağını biliyorum. Şu kadarını söyleyeyim; Ben cezaevine girsem bile görevine devam edeceksin. Yani desteğim hep arkanda olacak. Maddi hiçbir sorun yaşamayacaksın. Yani endişelenmene gerek yok. Birlikte çok güzel günler yaşayacağımıza inanıyorum…”

Koç rahatlamıştı. Kalkıp Başkana sarıldı. Kucaklaşıp vedalaştılar. Morale ihtiyacı olan Başkanın, kendi derdini bir yana bırakıp, sıkıntılı teknik adama moral verdiği o konuşmaya tanıklık ederken, Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe için yaşadığına bir kez daha inandım.

Gönlümüz Fenerbahçe'nin finali de kazanarak bu büyük başarıyı şampiyonlukla taçlandırmasını dilerdi. Buraya kadar geldiler, basketbol tarihimizde bir ilke imza attılar ya, o da inşallah seneye olur. Zira inanç devam ediyor, hedef giderek büyüyor… Hepimize kutlu olsun…

Yayınlanma Tarihi:12:22,