SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş ve Şampiyonlar Ligi gerçeği

Spor yazarları, Beşiktaş'ın şampiyonluğunu köşelerinde değerlendirdiler.

Sema Tuğçe DİKİCİ (AMK) Sanatçının en zorlandığı an eserine son dokunuşudur genelde. Ressamın son fırça darbesi, bestekârın son notaları bu yüzden en zoru ve belki de en değerlileridir. Bilinir ki bu son dokunuş, bütün bir eserin çehresini değiştirir. Futbol da tıpkı böyledir. Hafızalarda kalan güzel başlangıçlar değil bitişlerdir hep. Beşiktaş da benzer bir şekilde son birkaç sezondur lige hızlı başlayıp sonunu bir türlü getirememiş; yüzleri bir türlü güldürememişti. Ama bu sefer oldu. Başlangıcı güzel, sonu muhteşem bir şampiyonluk eseriyle tamamladı sezonu.
Atiilla GÖKÇE (Milliyet) Bitiş düdüğü bence Beşiktaş’ın akılla, sabırla, sevgiyle ve enerjiyle, aç bir ihtirasla koştuğu maratonun sonunda bir zafer ilanıydı. Şenol Güneş’in uzun kariyerinde çoktan hak ettiği bir apoletin takdimiydi. O son düdük, kimbilir belki de Şampiyonlar Ligi’nde, gelecek sezonun Süper Lig’inde yepyeni koşulara hazırlanan Beşiktaş’ın başlama işaretiydi!
Feyyaz UÇAR (Fanatik) Yakıştı be Kartal’ım. Bu şampiyonluk sana çok yakıştı. Bu taraftara, bu takıma, bu stada yakıştı. Başkanına ve yönetime, sağlık heyetine, malzemecisine kısaca emeği geçen herkese yakıştı. Ve hocamız Şenol Güneş... Hiç böylesine parlamamıştı. Kaç sezondur hasrettik. Artık şampiyonuz. Bazen golcüler bir gole, kaleciler bir kurtarışa, takımlar da bir galibiyete ihtiyaç duyarlar. İyi takımlarında bir şampiyonluğa ihtiyacı vardır. Oldu işte. Şampiyonluk geldi. Emin olun arkası da gelecek. Kartal bütün rekorları tek tek kıracak...
İlker YASİN (Hürriyet) Şenol Güneş bir öğretmen, psikoloji, pedagoji konularında uzman. Yıkılmışları hayata döndüren, umutsuzları glüdüren bir isim. Yoksa, İtalya’da bitmiş Gomez’den gol kralı olur mu? 3 yıldır yerinde sayan Oğuzhan’dan yılın futbolcusu olur mu? Töre, Q17, Cenk cabası. 9 yıldır Türk teknik adamlar şampiyon oluyor. Bırakalım şu yabancı hayranlığını ve Türk teknik adamlara güvenelim. Ellerimizle verdik’ dedikten Beşiktaş’ın şampiyonluğunu kabul ettikten sonra Pereria’ya, Şenol Güneş “Söke söke aldık. Şampiyonluk anamızın ak sütü gibi helal” diye haykırmalıydı ve işi böyle bitirmeliydi. Ve de öyle oldu.
Ömer GÜVENÇ (Vatan) Şerefiyle oynayan hakkıyla kazanan Süleyman Seba onuruyla adeta bir centilmenlik havasına bürünen şampiyonu tekrar tekrar kutluyorum. Tabi bundan sonrası da çok önemli Şenol Güneş eminim ki bu takıma takviyeler yapacaktır. Ve Beşiktaş’ın buna ihtiyacı vardır. Özellikle şampiyonlar liginde bir yerlere gitmek istiyorlarsa... Beşiktaş başkanı Fikret Orman ve yönetimini ayrıca kutluyorum. Hem şampiyonluk hem de böylesine muhteşem bir stadı yaptıkları için.
Mehmet DEMİRKOL (Fanatik) Hiçbir şekilde ev sahibi avantajı yaşamadan gelen bir eşsiz şampiyonluk hikayesi bu... Yenilgisiz 2.’likler, 6-0’lar, 7-0’lar, 10-0’lar, namağlup şampiyonluklar, averajla gelen giden kupalar gibi Türk futbolunun unutulmaz sayfalarının en önlerinde yer alacak. Yeniden doğan Oğuzhan, Gomez, Quaresma, İsmail, Cenk gibi efsanelerin resimleri olacak o sayfada. Bu yıl bu takımda kariyer zirvesi yapmış çok oyuncu var. Ligin en iyisini bu oyuncular arasından seçeceğiz mutlaka: Gomez, Sosa, Oğuzhan... Ya da Atiba... Birilerinin Hakkı’nı yiyeceğiz.
Güntekin ONAY (VATAN) Bu şampiyonluk öyküsünün baş aktörü böyle harika bir takımı inşa eden, geliştiren Şenol Güneş’tir. Gole yönelik, hızlı tempolu ve coşkulu bir oyunla; görsel açıdan da taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan bir futbol oynadı Beşiktaş.. Forma giyen, ter döken her oyuncunun bu şampiyonlukta büyük katkısı var. Ancak Gomez-Atiba-Sosa ve Oğuzhan sezon boyunca istikarlı oyunlarıyla şampiyonluk hikayesinin mimarları oldular. Bu bir takımdaşlık ve inanmışlık öyküsüdür.
Ersun Yanal (MİLLİYET) Oynayan her oyuncu, oynamayan arkadaşını aratmadı. İsmail ve Beck hücumda çok katkı sağlamasalar da savunma da oldukça iyi işler yaptılar. Kaleci Tolga başarılı bir sezon geçirdi. Beşiktaş sezon boyunca iç saha, deplasman ayırımı yapmadan oyununu rakiplerine kabul ettirdi. Ligin en fazla gol atan takımı oldular. Oynadıkları tempolu oyun ve hücum zenginliği ile sezon boyunca izleyenlere büyük keyif verdiler. Beşiktaş uzun bir aradan sonra çok özlediği lig şampiyonluğuna hak ederek ulaştı. Beşiktaş camiasını ve emeği geçenleri kutluyorum.
Rıdvan DİLMEN (Fotomaç) Şenol abi hırslı bir insandır, burada bırakmayacaktır. Tırnaklarıyla kazıyarak buraya geldi. Hak eden bir futbol takımının başında şampiyon oldu. Beşiktaş tarihinin en renkli şampiyonluğuydu Birinci hafta Beşiktaş'ı yazmaya başladık, 33. haftada şampiyonluğunu değerlendiriyoruz şimdi. Arayı düşünüyorum, Beşiktaş açısından çok da farklı şeyler konuşmuyoruz. Anasının ak sütü gibi helal bir şampiyonluk.
Yemen EKŞİOĞLU (Fanatik) İşte o sene, bu sene oldu... Vodafone bitti, şampiyonluk geldi. Bu işte emeği geçen başta Fikret Orman olmak üzere, yönetim kurulundan, Şenol Güneş ve ekibinden, malzemeciler Süreyya ve Ünal ve tüm tesislerde bu başarı için görev yapan ve emeği geçen tüm personelden Allah razı olsun. Camiaya hayırlı olsun. Haydi Siyah-Beyaz renklere gönül verenler, bayraklar göndere...