SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Antalya Triatlonu ve Duatlonu, bugün rekor bir katılımla yapıldı, Türkiyenin değişik illerinden gelen toplam 508 sporcu, Konyaaltı sahilinde yarıştı.

Triatlon Türkiye şampiyonasının ilk ayağını oluşturan yarışlara minikler, yıldızlar, gençler, elitler ve yaş grupları kategorilerinde toplam 508 sporcu katıldı. Engelli sporcuların da yarıştığı yarışma renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, yarışmalara katılan sporcuların kategorilerine göre yüzüp, koşup, bisiklete bindiğini söylerken şöyle dedi:

“Elitler ve yaş grupları kategorilerinde yarışan sporcular olimpik mesafade 1500 metre yüzüp 40 kilometre bisiklet sürüp 10 kilometre koştu. Gençler kategorisindeki yarışmacılar ise 750 metre yüzüp 20 kilometre bisiklete binip 5 kilometre de koştu. Minikler ise bunun yarısını yaptı. Dünyada triatlonun artış hızı yüzde 20. Geçen yılki yarışlara 360 sporcu katılmıştı. Bu sene 500’ü aşmamız yüzde 30’un üzerinde bir artış demek. Türkiye’de ise bunun üzerine çıkmış bulunmaktayız. Önümüzdeki yıllarda Antalya’daki yarışlara katılan sporcu sayısının 1000’in üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Triatlon neredeyse herkese hitap eden bir spor dalı.” Yarışlar, ödül töreniyle sona erdi.