SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Orman: “Stadı orada kupa kaldırmak için açtık”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 2015 yılı Olağan Mali ve İdari Kongre'de yönetim adına söz alarak son 4 yılın değerlendirmesini yaptığı bir konuşma gerçekleştirdi.

Güncellenme: 13:47, 14/05/2016
Orman: “Stadı orada kupa kaldırmak için açtık”

4 yıllık çalışmaları sonunda, “Üzerinde Güneş batmayan bir kulüp” haline geldiklerini söyleyen Orman, “Beşiktaş, Türkiye’nin en pahalı forması haline gelmiştir” dedi. Kongre üyelerine yeni tesis projeleri ve üniversite hakkında bilgiler veren Orman, borçları 3 yıl içinde 100 milyon TL’ye indirmek için çabalayacaklarını söyledi.

Fikret Orman’ın açıklamaları şöyle:

“STADI, KUPAYI ORADA KALDIRMAK İÇİN AÇTIK”

“Bundan 3 sene evvel yönetime geldiğimiz dönemde Beşiktaş’ın durumunu, her şeyi hatırlıyoruz. Yıkılamaz, izin alınmadı, finansmanı bulamazlar denilen İnönü Stadı’nı yıkmayla başladık. Bütün maçlarımızı dışarıda oynarken hiçbir gelirimiz olmadan, bütün giderlerimizi karşılamak ve bir yandan Vodafone Arena’yı yapmak çok bir zor süreçti. Türkiye’nin en muhteşem, en güzel stadını yaptık. Hiçbir şeyden kaçınmadık. 26 Aralık 2013’te başladık ve 26 aylık süre içinde stadı bitirdik. Stadın açılmasıyla alakalı ‘Niye acele ediyorsunuz?’ diyenler oldu. Biz bu stadı şampiyon olmak için yaptık ve bütünleşmek için açtık. ‘Kötü sonuçlar olabilir, bunu lekelemeyelim’ diyenler oldu. Beşiktaş yönetimi taraftarından korkar mı? O kupayı orada kaldırmak için açtık.”

“BEŞİKTAŞ TÜRKİYE’NİN EN PAHALI FORMASI OLMUŞTUR”

“2012’den 2016’ya kadar devamlı yatırım yaptık. Artık kadronun zeminini oluşturup ‘al-al-al’ döneminden ‘sat-al’ dönemine geçilmiştir. Bonservisine harcanan para geçmiş yıllara göre çok azalmıştır. 25 sponsorluk anlaşması yapılmış ve 237 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Vodafone ile yapılan anlaşmalar buna dahil değildir. Beşiktaş, Türkiye’nin en pahalı forması haline gelmiştir. Marka değeri yükselmiş ve güven veren kurum olduğu için daha fazla gelir elde etmeye başlamıştır. Önceleri senelik bütçe 150 milyon TL iken, bu sene 600 milyon TL’ye çıkardık.

“DAVA AÇILAN DEĞİL, DAVA AÇAN BİR KULÜP OLDUK”

“Artık dava açılan değil, dava açan bir kulüp olduk. Şu an bizim açtığımız iki davamız var. Biri Atınç, diğeri ise Fernandes ile ilgili açtığımız davalardır. Atınç’ı sattığımız kulüp bize yetiştirme bedelini ödemedi. Onun için bir dava açtık, diğeri de Fernandes’e açtığımız dava.”

“2018’DE ÜNİVERSİTEYİ AÇACAĞIZ”

“Üniversite için vakıf çalışmalarımız var, hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 2017’de YÖK’e başvuracağız ve üniversite kurulum aşamasına geçecek. 2018’de de üniversitemize öğrenci almaya başlayacağız.”

“3 YIL İÇİNDE BORCU 100 MİLYON TL’YE DÜŞÜRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

“Beşiktaş’ın borç sarmalından kurtulabilmesi için 2-3 yöntem vardı. Bir şey satması lazımdı. Bunun Beşiktaş’a yakışmayacağını düşündük. Bu işten ancak ve ancak büyüyerek çıkabileceğimizi düşündük. Hem yatırım yapmamız, hem itibarımızı toparlamamız, hem de başarı yakalamamız lazımdı. Futbol takımımıza her sene yatırım yaptık. Yeterli mi? Değil. Herkeste endişe var. Basketboldan, amatör şubelerden mutlu değiliz. Her yerde büyürken borç nasıl aşağı inecek? Artık daha radikal kararlar alacağız. Vodafone Arena’ya taşınma olduktan sonra kulüp binasında mevcut yerleri kiraya vereceğiz, personel sayısında daralmaya gideceğiz. Ama yetmez. Beşiktaş, borçlarını kapatmak istiyorsa şımarmadan devam etmemiz lazım. Bizim planımız önümüzdeki 3 senenin sonunda Beşiktaş’ın borcunu 100 Milyon TL’nin altına indirmeye çalışmaktır.”

Fikret Orman, son olarak 3 yıl boyunca kendisiyle çalışan ve yeni yönetimde olmayacak yöneticilere de teşekkür etti.

Yayınlanma Tarihi:13:20,