SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vodafone Arena dünyaya örnek oluyor

Beşiktaş'ın yeni stadı Vodafone Arena'nın 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılayabilen akıllı stadyum altyapısı, 2022 Katar Dünya Kupası’nda kullanılacak 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına model olacak.

Güncellenme: 16:38, 13/05/2016
Vodafone Arena dünyaya örnek oluyor

Akıllı stadyum alanındaki deneyim ve uzmanlığını Katar'a ihraç etmeye hazırlanan Vodafone Türkiye, Katar'a sunacağı uzun vadeli desteğin bir göstergesi olarak Vodafone Katar ile iyi niyet sözleşmesi imzaladı.

Makinelerarası iletişim ve nesnelerin interneti alanlarındaki global gücüyle tüm dünyada sporseverler için mükemmel bir deneyim sunmayı hedefleyen Vodafone, Türkiye'den sonra Katar'da da akıllı stadyum altyapısı kurmak için çalışmalara başladı.

Başkan Fikret Orman, İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kulüp Basın Sözcüsü Metin Albayrak’ın yanı sıra, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Vodafone Katar İcra Kurulu Üyeleri Mohamed Al-Sadah ve Mahmud Awad Vodafone Arena'da bir araya gelerek, Katar’a Türkiye'deki teknoloji uzmanlığı ve deneyiminin aktarılmasını hızlandırmak için bir iyi niyet sözleşmesi imzaladı. Anlaşmaya göre, Vodafone Türkiye, Katar’da akıllı stadyum teknolojisinin uygulanması için Vodafone Katar'la yakın işbirliği içinde çalışacak.

Başkan Fikret Orman basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizim açımızdan hayatta her şeyin bir maddi karşılığı olmak zorunda değil. Beşiktaş'ın en önemli özelliklerinden biri sahip olduğu marka değeridir. Biz bu konuda çok özen gösteriyoruz. Vodafone ile yaptığımız anlaşma sadece maddi karşılıkları olan bir anlaşma değildir. Çok büyük iki kurumun yapmış olduğu karşılıklı bir kazanç meselesidir. Dünyanın teknolojik anlamda lideri olan bir şirketin Beşiktaş'ın ana sponsoru olması bizim itibarımız açısından çok önemli. Örneğin bir başka sponsorumuz olan Beko aynı zamanda Barcelona kulübünün de sponsorudur. Vodafone bizden önce Manchester United'ın sponsoruydu. Bunlar bizim kulüp değerimizi daha da yukarı taşıyacak olgulardır. Katar'da yapılacak iş için bizim markamızın milyonlar tarafından takip edilecek olması benim açımdan paha biçilemez bir şeydir. Biz Vodafone ile kendimizi bir aile olarak görüyoruz. Elimizde olan her desteği her şekilde vermeye çalışıyoruz.”

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ise şu ifadeleri kullandı: “Vodafone Türkiye olarak 2013'ten bu yana Beşiktaş JK'nın sponsoruyuz. 150 milyon doları aşan toplam değeriyle Türkiye'nin bu en büyük sponsorluk anlaşmasını başarıyla sürdürüyoruz. Sponsorluğumuzun başlangıcından bu yana çok güçlü bir pazarlama ve iletişim planıyla Beşiktaş ve Vodafone Arena markalarına önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu yatırımlarımızın en büyüğünü, Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena için yaptık. Dijital Dönüşüm vizyonumuzun bir abidesi olarak, İstanbul ve Türkiye'nin kalbindeki yerini alan Vodafone Arena'ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduk. Şimdi de bu akıllı altyapıyı Katar'a ihraç edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Vodafone Arena, 2022 Katar Dünya Kupası için inşa edilen 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına Vodafone Katar için model olacak. Biz de bu konudaki bilgi birikimimizi ve deneyimimizi Vodafone Katar ile paylaşacağız ve kendilerine gerekli her tür desteği sağlayacağız.”

Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena'da oynanan ilk 2 maçta toplam 27 bin kişi Vodafone'un mobil internet hizmetiyle 1,8 TB data kullanırken Beşiktaş-Bursaspor maçında 24 bin kişinin Vodafone Süpernet Wi-Fi'a bağlanmasıyla elde edilen yüzde 57'lik bağlantı oranı, Avrupa'nın bir maçta sağlanan en yüksek bağlantı oranı oldu.

Vodafone Türkiye'nin uzmanlığıyla Katar'da kurulacak akıllı stadyum altyapıları, 2022 Katar Dünya Kupası'nın yanı sıra yine Katar'da düzenlenecek 2019 IAAF Dünya Atletizm Şampiyonası'nda da kullanılacak.

Toplantı sonrasında stadyumda gezi düzenlendi.