SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’de büyük revizyon kapıda

Fenerbahçe'nin, yeni sezonda kadroya eksik yerlere yapmayı planladığı 8 takviye için kasasından 50 milyon euro’ya yakın bir para çıkacak.

Fenerbahçe şampiyonluğu kaybetmesi ve Devler Ligi’ne kalınamaması halinde Büyük bir gelirden mahrum olacak. Sarı-lacivertlilerin mali sıkıntı yaşaması ve UEFA’nın finansal fair play kriteri gözetiminde olması, yeni sezon transfer görüşmelerinde yönetimi bir hayli terletecek.
Sözleşmeleri sona eren Gökhan ve Mehmet Topal haricindeki isimlerle yollar ayrılacak. Mukavelesi devam eden ancak beklenen performansın alınamadığı Luis Nani ve Diego Ribas ile de yolların kesin olarak ayrılması bekleniyor.
Bekleneni bir türlü veremeyen Hollandalı yıldız Van Persie’nin de iyi bir bonservis bedeli karşılığında (25 Milyon euro) satılması planlanıyor.
Mevcut 25 kişilik kadroda; kiralıklar Emenike, Stoch ve Salih Uçan’ın da dönmesiyle takımda 19 futbolcu kalacak.
Bu isimler arasında 3. kaleci Erten Ersu, genç yıldızlar Ramazan Civelek ve Uygar Mert Zeybek de yer alıyor.
Kiralıktan dönecek Emmanuel Emenike ve Miroslav Stoch’un durumu da belirsizliğini koruyor. Büyük ihtimalle bu iki oyuncu da yeni sezonda sarı-lacivertlilerin kadrosunda yer almayacak.
Bu gelişme de F.Bahçe’nin yeni sezon öncesi en az 8 oyuncu alarak, büyük bir mali yükümlülüğün altına girmesi anlamına geliyor. Kadroyu daha alternatifli hale getirmek için en az 50 milyon euro’luk transfer bütçesi lazım.
F.Bahçe yönetimi bir yandan mali kaynak arayışlarını sürdürürken, diğer yandan da transfer edeceği isimler için çalışıyor.
Yönetim, öncelikle yüksek bonservis bedeli vermek yerine Avrupa’da sezon sonu sözleşmesi bitecek isimlerle masaya oturarak kadroyu güçlendirmeye çalışacak.