SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Adana Demirspor’dan suç duyurusu

PTT 1. Lig 2015 - 2016 Sezonu'nun 33. haftasında oynanan Alanyaspor- Göztepe, Kardemir Karabükspor- Adanaspor maçlarının ardından yaşanan açıklama krizini ve eski hakem Deniz Çoban’ın sosyal medyadaki paylaşımlarını delil olarak gösteren Adana Demirspor Kulübü Başkanı Sedat Sözlü, Adana Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Güncellenme: 17:57, 11/05/2016
Adana Demirspor’dan suç duyurusu

Adana Demirspor Başkanı Sedat Sözlü, avukatı Diren Özgül ile birlikte taraftarlarında katılımıyla basın açıklaması yaptı. Sözlü, Karabükspor Başkanı Hikmet Ferudun Tankut'un çeşitli açıklamalarının adeta itiraf niteliğinde olduğunu kaydetti. Sözlü, bu açıklamalar doğrultusunda, bunları delil sayarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.

Spora siyasetin bulaştırılmamasını isteyen Başkan Sözlü, Adana'nın da bakanının olduğunu hatırlattı. Masa başı oyunların Türk futboluna alet edildiğini ileri sürün Sözlü, “Biz bunu kimseden beklemedik, böyle bir aşamaya da gelmedik. Eğer bakanları devreye sokacak olursak bizim de var bakanımız. Fatma Güldemet Sarı Hanım var. Ben de sayın Bakanım'dan adalet istiyorum. Hakkımızı arasın istiyorum. Adil olmayan işlere tevessül etmek istemiyoruz. Sahada mücadele ederek son damlasına kadar hakkımızı istiyoruz. Sayın bakanımızdan bu manada destek vermesini istiyorum. Adalet, hak, hukuk istiyorum” diye konuştu.

Kendi ağabeyinin de siyasetçi olduğunu belediye başkanı olduğunu vurgulayan Sözlü, abisi Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yle görüşerek bu açıklamayı yapma gereği duyduklarını aktardı. Geçmişte haklarının yenildiğini ve haklarını helal etmediklerini söyleyen Başkan Sözlü, şöyle devam etti:

“Allah kısmet ederse bu takım play off'a gidecek ve final oynayacak. Kapasitesi 40 bin olan stadı dolduracağız. Benim ağabeyim belediye başkanı. Buna rağmen ben siyaset istemiyorum. Mücadele ederek gelelim istiyorum. Dikkat ederseniz Adana Demirspor'a geldiğim andan bu yana hiç siyaseti bulaştırmadım. Her görüşten insanlar var bu yüzden siyaseti futbola alet etmeyelim. Eğer bakanları devreye sokacaksak adil olması için devreye sokalım. Biz mücadele ederek çıkarız. Geçmişte 3 maç örnek verebilirim. Denizli, Malatya ve Erciyes maçı. Erciyes 2-2 berabere kaldı.”

3 maçta haklarının yendiğini anlatan Sözlü, “Şu 3 maç bizi Süper Lig’e direk çıkaracaktı. Mesela nizami gol, Erciyes'te. Penaltımızı vermedi ve nizami golü vermiyorlar. Golümüzü vermeyen yan hakem Alanyalı. Haziran'da 1 yılı dolduracağım. Geldiğim andan itibaren Merkez Hakem Komitesi'ne, Futbol Federasyonu'na sesimi aşırı yükseltmeden nezaket kuralları içerisinde hakkımızı aradık. Bu suskunluğumuz nezaketimizdendir ama bir yere kadar. Lütfen bu saatte bu aşamadan sonra dikkat edin play off'larda ben adalet istiyorum. Bize torpil yapın şunu yapın istemiyoruz. Siyasetin dışında bir futbol ve mücadele istiyoruz. Oyuncularıma güveniyorum bu aşamaya kadar da oyuncularıma hep güvendim. Biz şu aşamada direk çıkacak 2 takımdan biriydik şu yaşananlar olmasaydı” ifadelerini kullandı.

Sedat Sözlü, gerekirse Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın yanına gidip destek isteyebileceklerini kaydetti. Avukat Diren Özgül, Karabükspor Kulüp Başkanı Hikmet Ferudun Tankut'un basın açıklaması ve eski hakem Deniz Çoban'ın Alanyaspor'un şikeye karıştığına dair tweeti delil olarak suç duyurusuna eklediklerini, tüm maçların görüntülerini de bir cd’ye yüklediklerini kaydetti.

Başkan Sözlü ve avukatı Özgül, Adana Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu.