SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 2-0 kazandıkları maç sonrası Avrupa ligine direk gitmeyi garantilediklerini belirterek bunun Konya için büyük bir tecrübe olacağını söyledi.

Kocaman, “Avrupa ligine direk gitmeyi garantiledik. Umuyorum ve diliyorum Konya şehri bu olayı düşünürken sadece Avrupa’ya gitmek değil, en önemli ve en pahalı şey tecrübe. Bütün insanlar tecrübe edinirken büyük bedeller ödüyor. Bu öyle bir Avrupa tecrübesi olacak ki, hiç bir maliyet olmadan, erken hazırlanma, rakip eleme ve benzeri şeylerle uğraşmadan direk guruplara gitme tecrübesini verecek. Beklentileri çok yukarıya çıkarmadan Konya’yı hem de Türk futbolunu temsil etme adına müthiş bir şans yakaladık. Temsil yeteneğimizi geliştirmeye çalışacağız. Gururlu olmakta fayda var. Ama sakin olmakta da fayda var. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

İYİ OYNADIK

Karşılaşmayı değerlendiren Kocaman, şunları söyledi:

“Bizim üçüncülüğü pekiştirmek, garanti altına almak için bir puana ihtiyacımız vardı. Bu bize yetiyordu. Kasımpaşa ise Avrupa ligine katılmak için bu maçı bir çıkış maçı olarak görüyordu. O isteği çok net bir şekilde ortaya koydular. Özellikle maçın ilk yarısına Kasımpaşa’nın hem kuvveti hem isteği damga vurdu. Oyunun ritmini ele almamıza hiç fırsat vermediler. Devrenin sonlarına gelen atakla golü bulmamız maçın içindeki hayata tutunma anlamında çok değerli bir an oldu. İkinci yarı ritmimizi yakalamaya biraz daha yakın başladık. Serkan’ın kurtardığı top bizim için maçın dönmesine neden olan pozisyonlardan bir tanesi oldu. Hemen arkasından kornerden gelen golden sonra rahatlama özgüven ve doğru ve iyi oyuna gitti. 2-0’dan sonra oyunun dönmesi Kasımpaşa açısından da kolay gözükmüyordu. Oyunun ritmini de kaçırınca bizim istediğimiz kıvama dönen bir maç oynadık.”

TAKIM GÜÇLÜ BİR TUTUNUŞ GÖSTERDİ

Sezon başlarken üçüncülük hedeflerinin olmadığını da kaydeden Kocaman, ‘’Bir şeyleri elde ettikten sonra yalan yanlış bir şeyleri söylemenin anlamı yok. İlk 6 içinde olmak, 50 puanları geçen bir takım olmanın üstüne neler inşa edebilirizi ve 50-55 puanı arasında puan bulabilir miyiz diye düşünüyorduk. Özellikle ligin ikinci yarısında 36 puan topladık. Özellikle ligin ikinci yarısında güçlü çıkışımız ve özellikle rakiplerimizin sorunlarla uğraşması üçüncülüğü oldurabilirdi ve nitekim de böyle oldu. Bunu hissetmeye başladıktan sonra takım mükemmel bir reaksiyon ve güçlü bir tutunuş gösterdi. O yüzden de bir kere daha bütün oyuncularıma müteşekkirim ve teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.