SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rio Olimpiyatları’na 14 kota alan Türkiye Güreş Federasyonu’nda yüzler gülüyor. Kadın güreş tarihinde ilk defa olimpiyatlara 5 kota alan Milli mayolar, Türk spor tarihine geçtiler. Serbest erkekler ise 6’da 6 yaparak Rio kotası alırken, Grekoromen’de ise 3 kota alındı.

“Göreve geldiğimiz zaman diyetisyen yoktu, doktor yoktu, psikolog yoktu bu sistemi oturttuk ve çalışmaya başladık” diyen Türkiye Federasyon başkanı Musa Aydın, “Tabi bu biraz zaman aldı ama şuanda sistem oturdu” dedi.

Serbest Erkeklerde 2008 pekinde tam kadro bu yılda yine tam kadro diyen Musa Aydın, şunları söyledi:

”2008 olimpiyatlarında tam takım katıldık ve son altın madalyayı aldık. Bu yılda tam takım olarak Rio’ya katılıyoruz. İnşallah bu yıl altın madalya alırız. Londra’da altınımız olmadı. inşallah bu yıl ben inanıyorum sporcularımıza inanıyorum. Ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektireceğimizi ve İstiklal Marşımızı okutturacağımıza inanıyorum. Grekoromende ise 3 kişiyle temsil ediliyoruz. Bir düşüş gibi görünse de madalya bekliyoruz. Olimpiyatlardaki 39 madalyanın biz 28 tanesi güreşte kazanmışız. Kota almak önemli, kota almadan olimpiyatlara katılamıyorsunuz. Ancak ben grekoromende de olimpiyatlarda başarılı olacağımıza inanıyorum ve altın madalya alacağımıza düşünüyorum”

14 Kota alarak Rio Olimpiyatlarına katılacak sporcular şöyle:

Kadınlar:

Buse Tosun, Yasemin Adar, Elif Jale Yeşilırmak, Bediha Gün ve Hafize Şahin

Serbest Erkekler:

Taha Akgül, Soner Demirtaş, Yakup Gör, Selim Yaşar, Süleyman Atlı ve Bülent Bölükbaşı

Grekoromen Sitil:

Rıza Kayaalp, Selçuk Çebi ve Cenk İldem

Yayınlanma Tarihi:11:00,