SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Doping gerekçesiyle sekiz yıl men cezası alan milli atlet Aslı Çakır Alptekin'in isminin verildiği salonda değişiklik yapıldı. Ataköy'deki salonun cephesinde yer alan ‘Aslı Çakır Alptekin Spor Salonu' yazısı kaldırıldı.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan ancak biyolojik pasaportundaki düzensizliklere açıklama yapamadığı için doping yaptığı gerekçesiyle sekiz yıl spordan men cezası verilen Aslı Çakır Alptekin'e bir kötü haber daha geldi…

Milli sporcunun adının verildiği İstanbul'daki atletizm salonunun tabelası söküldü ve Alptekin'in ismi salondan kaldırılmış oldu. Daha önce salonun dış cephesinde bazı harfler eksik olsa da yazının durduğu görülüyordu ancak artık tüm harfler kaldırılmış durumda.

detay_resim_haber

Karar’de yer alan habere göre, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü yetkilileri, Aslı Çakır Alptekin hakkındaki hukuki süreç sonuçlanmadan isim değiştirmenin söz konusu olamayacağını ilettiler. Müdürlük yetkilileri, dış cephedeki bazı harflerin düştüğü için çirkin bir görüntü oluştuğu, yenileme için tüm harflerin indirildiğini ve tamirat sonrası yerine monte edileceğini beyan ettiler. Alptekin'in isminin salonda kalıp kalmayacağının hukuki süreç sonrası kesinleşeceği belirtildi. Sporcuya verilen ödüller konusu da önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Aslı Çakır Alptekin hakkındaki tek suçlama dopingle ilgili değil… WADA'nın bu yıl ocak ayındaki raporunda Aslı Çakır Alptekin'in, dopingli çıkmasının ardından bunun gizlenmesi için Uluslararası Atletizm Federasyonu'na (IAAF) rüşvet verdiği iddia edildi. Raporda, eski IAAF Başkanı Lamine Diack'ın oğlu Papa ile Alptekin'in pazarlık yaptığı öne sürüldü.

İKİ KEZ DOPİNGLİ ÇIKTI

Uluslararası Atletiz Federasyonları Birliği (IAAF), 2013'ün mart ayında Londra Olimpiyatları'nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı'nın biyolojik pasaportundaki verilerde sapmalar bulunduğunu, Türkiye Atletizm Federasyonu'na (TAF) bildirmiş ve gerekli cezanın uygulanmasını istemişti. TAF ise milli atletin doping kurallarına aykırı hareket etmediğine ve bu nedenle ceza tayinine yer olmadığına karar verildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine IAAF CAS'a başvururken bu mahkeme geçen yıl ağustos ayında Alptekin'i suçlu buldu.

2004 Dünya Gençler Şampiyonası'nda doping yaptığı gerekçesiyle iki yıl müsabakalardan men edilen milli sporcu, geçen yıl yürürlüğe giren Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) kuralları doğrultusunda ikinci kez doping yaptığı gerekçesiyle 8 yıllık cezaya mahkum edildi.

Yayınlanma Tarihi:14:26,