SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gün geçmiyor ki, bir hakem olayı olmasın. Seyirci, futbolcu, yönetici, teknik direktör, hele medya ‘Damokles'in Kılıcı' gibi, devamlı vur abalıya misali…

Peki bunların hepsi haksız da hakemlerin hiç mi suçu yok? Olmaz mı var tabii, öyle hakem hataları var ki insan inanamıyor ama tabii ki hata olacak. İnsan tabiatında bu var, nasıl futbolcu, yönetici ve hoca hata yapıyorsa hakem de yapacak ama burada ince bir husus var, bu hata bilerek mi? Yoksa bilmeyerek mi yapılıyor? Bilerek yapılmasının iki türü olabilir: 1- Bir menfaat karşılığı, 2- Tesir altında kalmak, yani eyyam yapmak. Hakemlerimizin tekinin bile menfaat karşılığı yapmadığına eminim.

Peki tesir altında eyyam, işte o dibine kadar var. Çünkü dediğim gibi öyle göz göre göre hata yapıyorlar, ya menfaati var diyeceksin, dediğim bu kesin yok, o zaman geriye ne kalıyor, eyyam.

Buna tecrübesiz, acemi, kaliteli bir yönetim kuruluna sahip olmayan, hakemliği bitirip bir yıl evvelki arkadaşlarına başkanlık yaptırılan kişiler Merkez Hakem Kurulu'nun başına gelirse, bu eyyam daha da artarak devam ediyor. Sn. MHK Başkanı'nın bilgisine, dürüstlüğüne inancım sonsuz ama diğer vasıflar maalesef olmadığından MHK iyice sıkıntıda. Zaten tüm Türkiye aynı fikirde değil mi?

EN FAZLA 2 MAÇ YÖNETMELİ

Ne yapmak lazım? En önemli husus hakemlerle kulüp başkanlarının, hocalarının, futbolcularının ve seyircilerinin her sezonda 8-10 maç bir araya gelmelerini önlemek lazım. Bunu yapmayınca iş laçka oluyor. Ahbap çavuş ilişkileri, uğurlu uğursuz hakem konuşmaları başlıyor. Adeta hakemleri o takımların seyircisinin, futbolcusunun, yöneticilerinin, göz göre göre kucağına atıyor, dolayısıyla da tüm medyaya malzeme veriyor. Hakeminin prestijini, moralini, hatta şahsiyetini ayaklar altına aldırıyorsun.

Bunun için Süper Lig'in 34 haftasının 306 maçında, MHK kadrosundaki her hakem en fazla 2 maç idare etmelidir. Bunu yaparsan işte o olaylı maçtan evvel tüm Trabzon “Yine mi bizim maça geliyor, yahu nedir bizim tüm maçlara bu Bülent Yıldırım, bununla tek maç kazanamadık. Bir maç da yarım kaldı, hep canımızı yakıyor” diye maçtan evvel önyargılı olmaz. Hem hakemini ateşe atmaz hem de seyirciyi çıldırtmazsın. Son soru da MHK'nın yerli yabancı eğitimcilerine: 12 yılda ne iş yaptınız?