SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Galatasaray, Beşiktaş’tan fark yiyecek’

Spor yazarları, Galatasaray'ın Rizespor ile 0-0 berabere kalıp, Türkiye Kupası'nda finale kaldığı maçı değerlendirdi.

Kadir ÇETİNCALI (AMK) Ali Sami Yen Arena’daki maç öncesi gözümüz televizyonda, Ergin Ataman ve aslanlarının Abdi İpekçi’deki Türk Telekom ile oynadıkları üçüncü uzatmaya giden maçta. Türk Basketbol Ligi tarihinde görülmedik yüksek skora ulaşan maçta, eksik ve yorgun Galatasaray’ın üçüncü uzatmadaki akıl almaz temposunun şaşkınlığını yaşadık.
Serhat ULUEREN (Vatan) Rize'yi yenemeyen, gol dahi atamayan ve Sinan Gümüş gibi yıldızına yeniden kavuşmasına rağmen bu G.Saray Beşiktaş’tan fark yiyecek. En az 3’lük olmazlarsa iyi sonuç. Rize atamadı ama Beşiktaş’ın Sosa’sını, Gomez’ini, Quaresma’sını, Oğuzhan’ını hiçbir sarı-kırmızılı tutamaz.
Mehmet DEMİRKOL (Fanatik) Riekerink’in yapısal savunma zaaflarına bulduğu çözümlerin sorunları tam olarak çözmesini beklemek saçma olur. Bu takımda Galatasaray ayarında 4-5 oyuncu var. Geri kalanların ekstra oynayarak onlara yetişmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için de sağlam hedefler, seyirci desteği ve yüksek otoriteli (bilgili) bir lidere ihtiyaç var.
Hakan ÜNSAL (Hürriyet) Muslera’da değişen birşey yok. Hâlâ tutmaya, yakalamaya ve kurtarmaya devam ediyor. Sadece pozisyonları değil, arkadaşlarını da kurtarıyor. Defansta bildiğiniz gibi. Rakibin yaptığı topsuz koşulara gözle eşlik eden; pozisyon vermekte zorlanmayan; rakibe karşı şeffaf bir yapıdan bahsediyoruz. Nasılsa Muslera var ya.
Cüneyt TANMAN (MEYDAN) Yarı finalin ilk maçındaki skor Galatasaray’ın turu geçtiği anlamı taşıyordu. Buna rağmen Galatasaray maça tam kadroyla çıktı. Sanırım Beşiktaş derbisi için iyi bir antrenman sınavı gibi düşünüldü. Derbi öncesinde ve Galatasaray’ın fazla yıpranmadığı karşılaşmada Semih’in sakatlığı ise talihsizlikti.
Tanju ÇOLAK (Star) Büyük ve şampiyon takımların istatistiklerde öne çıkan en büyük özellikleri, az gol yiyip çok gol atmalarıdır. Galatasaray takım defansı konusunda sınıfta kalmıştır. Galatasaray’ın defansı Muslera olmasa yol geçen hanından beter.
Levent TÜZEMEN (Sabah) Taraftarın özlediği Sinan Gümüş son 20 dakikada resital yaparak keyif ve umut verdi. Sinan tamamen iyileşmiş ve güçlenmiş. Topa hükmedişi, oyun görüşü ve pas verme yetenğiyle Podolski, Selçuk ve Emre üçlüsünü daha aktif hale getirdi.