SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolun lider coğrafyası İspanya

5 Mayıs 2016

Şampiyonlar Ligi’nde son üç sezonun kupası İspanya’ya gitti. Son yıllarda Barcelona gerçeğinin olduğu âşikar. Araya bir de iki Madrid temsilcisi de girince İngiltere, İtalya ve Almanya saf dışı kalıyor. Hollanda ve Fransa da çeyrek finalin yukarısına çıkamıyor. İtalya’nın belli başlı kulüpleri 2006’daki şike skandalından sonra, kendine gelemedi. Avrupa’da bir varlar, bir yoklar. Arada boy gösteriyorlar. En son Juve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna yaklaştı.

Futbol ile ilgilenen insanlar soruyorlar ama; “Nerede o eski Milan” diye! Almanya, milli takım bazında her zaman disiplinlidir. Turnuva takımı ünvanı, dünya tarafından yakıştırılmıştır. Orada da Bayern Münih bayrağı taşıyor. Geri kalanlar Bundesliga’ya odaklanmış. Premier Lig!.. Fiziğe dayalı ve dikine oynayan felsefe. Orada da çatlak sesler mevcut. Alex Ferguson gitti, ManU bitti. Chelsea’nin durumu vahim. City, şampiyonluklar kazandı, Devler Ligi’nde dikişi tutturamadı. Bir adım hedef küçülten Liverpool, o da UEFA Avrupa Ligi’nde.

Futboldan ekmek yiyen ne kadar insan varsa, Arsene Wenger’in emeği büyüktür. Tamam, güzel politika. Filmin sonunda kupa olmuyor! Newcastle United ve Alen Shearer hafızalarımızdan asla silinmez. Bu sezon kümede kalmaya oynuyorlar. Ve 36 hafta sonunda şampiyon olmuş ve alkışı hak etmiş Leicester City. Ülkemizde yıllar önce de fazlasıyla takip edilen bir kulüptür, Mustafa İzzet’ten dolayı. Claudio Ranieri’nin gelecek sezonun planlamasını nasıl yapacağı merak konusu.

Geldik La Liga’ya. İspanya’da son yıllarda Avrupa’ya damga vurmuş birçok kulüp var. Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Sevilla, Deportivo de La Coruna, Valencia. Johan Cruyff’tan miras kalan ‘Total Futbol’ bilinen taktik anlayışına daha da yüksek bir ivme kazandırdı. Bu İspanya’ya ulusal anlamda iki Avrupa, bir Dünya Kupası getirdi. Şampiyonlar Ligi’nde Atletico Madrid ve Real Madrid bir kez daha karşı karşıya gelecek. Bu kez yer San Siro. Kupa son iki senede olduğu gibi İspanya’ya gidecek. O yüzden kazananın önemi o coğrafyada var.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek