SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süper Lig’de seyirci sayısı dipten çıkamıyor

Spor Toto Süper Lig'de seyirci ortalamaları, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın iddiasının aksine Passolig uygulamasının ardından bir türlü toparlanamıyor.

Güncellenme: 12:56, 04/05/2016
Süper Lig’de seyirci sayısı dipten çıkamıyor

Spor Toto Süper Lig’de Passolig uygulamasına geçilen 2014-15 sezonundan bu yana seyirci ortalamaları bir türlü eski sayısına yaklaşmıyor. Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın ‘Sporda Şiddeti Önlenmesi ve Tahkim Çalıştayı’nda söylediklerinin aksine ortalamalar neredeyse dibe vurmuş durumda…

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Türkiye’de futbol sahalarında yaşanan şiddeti engellemek için ortaya atılan ancak seyirci sayısını düşürmekten öte bir etkisi henüz ortaya çıkmayan Passolig, Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği ‘Sporda Şiddeti Önlenmesi ve Tahkim Çalıştayı’nda masaya yatırıldı. Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı çalıştayda, Passolig ile ilgili eleştirilere cevap verildi. Ancak Spor Bakanı’nın anlattıkları ile Süper Lig’de yaşananların bağdaşmadığı gözlendi.

 

Kılıç, Passolig ile ilgili yaptığı açıklamada uygulamadan sonra tribünlerdeki şiddetin azaldığına vurgu yaptı. Ancak bırakın Passolig’i, bundan önceki hiçbir dönemde bir Süper Lig maçında sahaya inerek hakem tartaklama örneğine rastlanmadı. Kılıç’ın bununla birlikte seyirci ortalamalarının neredeyse Passolig öncesi döneme döndüğü şeklindeki sözleri de “Spor Bakanı hangi lige bakıyor?” sorusunu akıllara getirdi.

 

Çünkü istatistiklere baktığımızda Kılıç’ın Türkiye Süper Ligi yerine her maç kapalı gişe oynanan Almanya Bundesliga ya da İngiltere Premier Lig’e bakıyor olma olasılığını gözler önüne seriyor. Çünkü transfermarkt.com’dan alınan veriler ile Kılıç’ın iddia ettiği verilerin yine birbirini tutmadığı görülüyor. Üstelik sadece verilere değil, birkaç hafta Süper Lig maçı izlendiğinde de stadyumlardaki seyirci doluluk oranlarının yerlerde olduğu kolaylıkla gözlemlenebiliyor.

 

Passolig öncesi seyirci ortalamasına bakıldığında yüzde 45’lere varan seyirci ortalamaları, yeni uygulama ile yüzde 29’lara kadar gerilemişti. Bakan Kılıç’ın “Alışma süreci… Doğaldır… Artık seyirci ortamaları eski döneme yaklaştı” şeklindeki ifadeleri, ortalamanın hala yüzde 29’lara yakın olduğu gerçeğini değiştirmedi.

İşte Süper Lig’de son üç sezonun seyirci ortalamaları:

seyirciiç

seyirciiç1

seyirciiç2