SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rakibe göre plan yapmıyor

Önceki 4 maçlık bölümde sadece 2 kez skor üretebilen Fenerbahçe'nin son 3 karşılaşmada 11 gol bulması Vitor Pereira'nın taktiksel değişikliğe bağlandı. Basında öne çıkan ağırlıklı yorum Nani'nin forvet arkası pozisyonuna geçmesiyle hücumda hareketlilik kazanıldığı yönünde. Bu görüşlerin haklılık payı var kuşkusuz. Volkan Şen ve Alper Potuk ile birlikte düşünüldüğünde dikine oynayabilen 3 ismin varlığı büyük fayda sağladı. Zaten öncesinde en ciddi sorun buydu. Rakibi karşılama konusunda sıkıntı yaşamayan sarı-lacivertliler, 3. bölgeye yeterince topu taşıyamıyordu.

Portekizli teknik adam bu ağır görevi daha önce sadece Diego'ya vermiş, o da kaldıramayacağı bir yük altında ezilmişti. Yalnız yine de son 3 maçtan yansıyanları rakiplerden bağımsız düşünmemekte fayda var. Mersin, Trabzon ve Gaziantep'le en kötü dönemlerinde karşılaştılar. Trabzonspor zaten akıl almaz bir oyun planıyla çıkmıştı. Mersin ve Gaziantep'in de savunmayı en geride kurması ve üstüne defanstaki kademe hataları olası risklerin ortaya çıkmasını engelledi.

Aynı oyunla Başakşehir karşılaşması sıkıntılı geçebilir örneğin. Abdullah Avcı'nın öğrencileri kendi sahalarında topu kaptıktan sonra daha etkili kullanabilme becerisine sahip. Özetle Fenerbahçe son 3 maçta yaşamadığı tehlikeleri bu sınavda kalesinde görebilir. Vitor Pereira'dan bugüne kadar genel edindiğim izlenim, Türkiye ligindeki rakiplere göre oyun planını esnetmediği yönünde oldu. Bu hafta ne yapacak, göreceğiz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek