SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lucescu gerçekleri

3 Mayıs 2016

Mircea Lucescu'nun adı yine, yeni, yeniden Türk kulüpleriyle (Özellikle Trabzonspor ve Galatasaray) anılmaya başlanmışken kamuoyu olarak doğru soruyu sorup, cevap bulabiliyor muyuz? Doğru soru “Lucescu başarılı olur mu? değil, Türk kulüpleri Lucescu'nun saha dışı çalışma prensiplerini, sistemini yakalayabilir mi?”

L'equipe gazetesinde Lucescu ve Shakhtar Donetsk'in nasıl başarılı olduğu üzerine harikulade bir röportaj vardı. Röportajı veren isim, Lucescu'nun kader arkadaşı Franck Henouda idi. Küçük Brezilya başlığı altında Franck Henouda ve Lucescu'nun Shakhtar projesi şu sözlerle aktarılıyor: “2004 yılında geldiğimde Brandao alınmıştı, ekip çok organize ama yaratıcılıktan uzak, sıradan bir oyun oynuyordu. Başkana gittim ve seyirci çekmemiz için bize 3 Brezilyalı oyuncu daha lazım dedim. Başkan kabul etti ve Matuzalem, Jadson ve Elano'yu kadromuza kattık ve böylelikle Brezilya serüveni başladı. Brezilya pazarında nasıl başarılı olduğumuzun cevabı ise ‘Hava-coğrafya' Rio ve bölgesinden kesinlikle futbolcu almadık çünkü orada 4 mevsim yaşanmıyor. Biz kuzeye Parana, Santa Catarina, Rio Grande do Sul bölgesini mercek altına aldık çünkü orada hava sıcaklığı olarak 4 mevsim de yaşanıyor. Ayrıca oyuncular hava şartlarına bağlı olarak bizim kendi sahamızda kullandığımız kramponlarla da oynamaya alışık.”

Yukarıdaki örnek dahi ağzımızı açık bırakıyor zira Türkiye'de henüz oynayacağı sahaya çıkarken uygun futbol ayakkabısı seçemeyen profesyoneller var. Ayrıca Shakhtar'ın sadece Lucescu değil, aynı zamanda Franck Henouda projesi olduğunu da anlıyoruz. Lucescu'nun takımı Brezilyalıları hatırı sayılır bedellerle transfer etti. Yani Lucescu artık ucuz kadrodan mucize yaratacak profilde değil, aksine proje adamı. Peki, adının anıldığı kulüpler sizce bu projeyi hayata geçirebilir mi?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek