SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere Premier Lig’de dev bütçeli takımların arasından sıyrılıp şampiyonluğa ulaşan Leicester City, bir mucizeye imza attı. Bu başarının benzerini Türkiye’de Trabzonspor ve Bursaspor da geçmişte yaşamıştı.

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Geçtiğimiz yıl son anda kaldığı İngiltere Premier Lig’de bu sezon şampiyonluğa ulaşan Leicester City, tüm dünyanın gündemine oturdu. Düşük bütçesi, tanınmamış futbolcuları, kendisini ispat etmeye çalışan teknik direktörü ile endüstriyel futbolun devlerine kafa tutan Leicester City, kazandığı başarı ile herkesi şaşkına çevirdi. Bu küçük şehrin, küçük maliyetlerle kurulan takımının yaşadığı başarının benzerini Türkiye’de de Trabzonspor ve Bursaspor da taraftarına yaşatmıştı.

 

Sezon başında Premier Lig şampiyonluğuna 1’e 5000 oran verilen Leicester City’nin yakaladığı inanılmaz başarının neredeyse aynısını Trabzonspor, 1975 yılında gerçekleştirmişti. Üstelik bordo-mavili ekibin kazandığı başarı İngiliz ekibinin başarısından belki bir adım daha öndeydi.

 

TRABZONSPOR ŞAMPİYON

İdmangücü, İdmanocağı, Martıspor ve Karadenizgücü’nün birleşmesi ile 1967 yılında kurulan ve Trabzon’da doğan çocukların yer aldığı Trabzonspor, 1. Lig’e çıkmak için yedi yıl bekledi. İstanbul takımlarının hegemonyasındaki 1. Lig’e 1974 yılında çıkan Trabzonspor, ligde kalmayı başardı. Düşme hattının 6 puan önünde yer alan Karadeniz temsilcisi, 2 puanlı ligi 9. sırada bitirdi.

trabzonspor-iç

Ancak ne olduysa bir sonraki sene oldu. Ziya Şengül, Engin Verel, Cemil Turan gibi isimleri kadrosunda bulunduran son şampiyon Fenerbahçe ile Fatih Terim, Metin Kurt, Gökmen Özdenak ile geçen yılın ikincisi Galatasaray arasından sıyrılan Trabzonspor, tanınmamış futbolculardan oluşan kadrosu ile tarih yazmıştı. Bu bir Anadolu takımının 1. Lig’de yaşadığı ilk şampiyonluktu.

 

Artık herkes Trabzonspor’u konuşuyordu. Şenol Güneş kurtarışları, Hüseyin Tok golleri ile Trabzon temsilcini zirveye taşımıştı. 30 maçta sadece 14 gol yiyen bordo-mavili ekip, özellikle savaşçı kimliği ve sert savunması ile dikkat çekiyordu. Bu başarı, tüm ulusal basında büyük yankı bulmuş, Trabzonspor’un başarısı manşetleri süslemişti.

SIRA BURSASPOR’DA

Trabzonspor aynı başarıyı beş kez daha tekrarlayarak toplamda 6 şampiyonluğa ulaşmış, Anadolu’nun gururu olmaya başlamıştı. Ancak 1983-84 yılında kazanılan son şampiyonluğun ardından zirve, yeniden İstanbul takımlarının eline geçmişti.

Bu düzene tam 16 yıl sonra Bursaspor çomak sokacaktı. 2009-2010 sezonunun başında hiç şans tanınmayan, iki sezon önce ligde kalmayı güçlükle başaran Bursaspor, son hafta Beşiktaş’ı yenerek Fenerbahçe’nin bir puan önünde ligi zirvede tamamlamayı başarmıştı.

bursaspor-iç

Alex, Roberto Carlos, Güiza, Andre Santos, Lugano gibi yıldızları olan Fenerbahçe ile Baros, Elano, Kewell, Keita gibi isimleri kadrosuna katan Galatasaray arasında geçmesi beklenen yarışta zirveye yerleşen Bursaspor, sezon sonunda yerini korumayı başarmış ve kimsenin beklemediği bir başarıya imza atmıştı.

Anadolu’dan kopup gelen iki takım da İstanbul ekiplerinin yüksek bütçeli, yıldızlarla dolu kadrolarına meydan okumuş, kendi içlerinden çıkardıkları yıldızlar ile başarıya ulaşmışlardı. Tıpkı Leicester City’nin Mahrez ve Vardy gibi isimleri bilinmeyen, hatta Türkiye’ye önerildiklerinde burun kıvrılan futbolcular ile yakaladığı başarı gibi…

Yayınlanma Tarihi:12:12,