SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul'da 6 – 8 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan 2. Dünya Eleme Turnuvası'na 85 ülkeden yaklaşık 600 sporcu İstanbul'a vize almak için gelirken Türkiye adına güreşecek sporcularda belli oldu. Buna göre milli takımdan 5’i Grekoromen, 2 Bayanlar Serbest ve 1’i Serbest stil olmak üzere toplam 8 güreşçi maça çıkacak.

İstanbul'da düzenlenecek olan turnuva güreş dalında olimpiyatlara gidecek son sporcuları belirleyecek. Eleme turnuvalarının şu ana kadar 4'ünden 3'ü yapılırken son turnuva ise İstanbul'da yapılacak. Turnuvada ilk ikiye giren sporcular Ağustos ayında Rio Olimpiyatlarına katılma hakkı elde edecek.

85 ÜLKEDEN 600 SPORCU İSTANBUL'A GELDİ Türkiye'nin ev sahipliğini yapacağı ve İstanbul Bağcılar Spor Kompleksi’nde 3 gün sürecek olan turnuvaya 85 ülkeden yaklaşık 600'e yakın sporcu güreşecek. Büyük mücadelelere sahne olacak olan müsabakalarda Türkiye adına güreşecek sporcular kendi evinde olma avantajını da kullanarak 8 kotayı daha almak için mindere çıkacak.

MİLLİ TAKIMDAN 8 SPORCU KATILIYOR Turnuvada maçlar serbest stil, grekoromen ve kadınlar serbest stil branşlarında yapılacak. Müsabakaların ilk günü grekoromen stilde başlarken ikinci gün kadınlar serbest ve son gün serbest stil ile son bulacak.  Türkiye adına ilk gün 5 milli güreşçi grekoromende güreşecek. Daha sonra kadınlar serbestte 2 güreşçi mindere çıkarken son gün ise serbestte 1 sporcu güreşecek. Toplamda milli takımdan 8 sporcu turnuvaya katılacak.

İSTANBUL'DA MİNDERE ÇIKACAK TÜRK GÜREŞÇİLER Bu arada İstanbul’da Rio vizesi almak için mindere çıkacak güreşçiler ve stilleri ile kiloları şöyle:

GREKOROMEN 59 kiloda Rahman Bilici 66 kiloda Yunus Özel 75 kiloda Selçuk Çebi 85 kiloda Metehan Başar 98 kiloda Cenk İldem

KADINLAR 48 kiloda Evin Demirhan 63 kiloda Bediha Gün

SERBEST STİL 57 kiloda Süleyman Atlı

OLİMPİYATI GARANTİLEYEN 10 GÜREŞÇİMİZ Türkiye daha önce katıldığı turnuvalarda toplam 10 güreşçi Rio Olimpiyatları’na gitmeye hak kazanmıştı. Şu ana kadar olimpiyatları garantileyen sporcuların isimleri ve sıkletleri şunlar:

GREKOROMEN 130 kiloda Rıza Kayaalp

SERBEST STİL 125 kiloda Taha Akgül 86 kiloda Selim Yaşar 65 kiloda Yakup Gör 74 kiloda Soner Demirtaş 97 kiloda İbrahim Bölükbaşı

KADINLAR 58 kiloda Elif Jale Yeşilırmak 69 kiloda Buse Tosun 75 kiloda Yasemin Adar 63 kiloda Hafize Şahin