SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ay-yıldız armalı Karşıyaka sessiz sedasız gitti

Atatürk'ün özel isteği ile armasında ay-yıldız taşımasına izin verilen ilk kulüp olan Karşıyaka, sessiz sedasız küme düştü.

Güncellenme: 11:32, 03/05/2016
Ay-yıldız armalı Karşıyaka sessiz sedasız gitti

Sezona büyük umutlarla başlayan, İzmir’in köklü kulübü Karşıyaka, PTT 1. Lig’e veda etti. 1912 yılında Türkler tarafından İzmir’de kurulan ilk kulüp olan, Atatürk’ün özel isteği ile logosuna ay-yıldız eklenen Karşıyaka’nın düşüşü, sessiz sedasız oldu. Oysa Atatürk’ün göstermiş olduğu ilgi, kuruluş amacı, kurulduğu dönemde İzmir’de yaşayan Türkler için önemi ve geçmişi nedeniyle Karşıyaka, biraz daha önemsenmeyi hak eden bir kulüp…

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Karşıyaka Atatürk’ün ilgisini çeken bir kulüptü. Bunun en önemli nedeni ise Karşıyaka’nın İzmir’de Rumlar, Ermeniler ve İngilizler tarafından kurulan futbol takımları arasında Türkler’in kurduğu ilk kulüp olma özelliği taşımasıydı. Bu nedenle Karşıyaka, İzmir'deki yabancı spor kulüplerine karşı, Türk gençlerinin meydan okuması olarak kurulmuş, forma renklerini oluşturan yeşil İslamiyet'i, kırmızı ise Türk bayrağını simgeleyen, o dönemde İzmir’de yaşayan Türkler için oldukça önemli bir kulüptür.

 

Karşıyaka’nın armasında Türk bayrağını simgeleyen ay-yıldızı kullanma öyküsü 1926 yılında kazanılan İzmir şampiyonluğu ile başlıyor. Bu şampiyonluktan sonra 24 Haziran 1926 tarihinde Atatürk'ün kulübü ikinci kez ziyaret ediyor. Karşıyaka Spor Kulübü'nün cepheden döndükten sonra yeniden kurmuş olduğu takımı ile İzmir Ligi'nde yabancı rakipleri ile yaptığı mücadele sonucunda hiç gol yemeden şampiyon olduğunu öğrenen Atatürk, kulübün ambleminde ay-yıldız kullanılmasını istiyor.

atatürk-ksk2

YILMAZ ÖZDİL KARŞIYAKA’YI YAZMIŞTI

Yılmaz Özdil, de bundan altı yıl önce yazdığı bir yazıda Karşıyaka’yı Atatürk’e en yakın takım olarak göstermiş, buna neden olarak da şu gerekçeleri sıralamıştı:

“Mustafa Kemal'in Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaret ettiği kulüp de, Karşıyaka'dır. 1925'te, İsmet İnönü ve Fahrettin Altay'la birlikte geldi. Kolay anlaşılsın diye, bugünkü Türkçe'ye uyarlayarak yazıyorum, hatıra defterine şu notu düştü: “Karşıyaka Spor Kulübü'nün gençleriyle gurur duyuyorum. Bu gençlikte, geleceğimizin mutlululuğunu görüyorum.”

“Atatürk'ün manevi kızı ve Cumhuriyetimizin ilk tarih profesörlerinden olan Afet İnan, bizzat anlatmıştır. Mustafa Kemal, “ben sporcunun, zeki, çevik ve ahlaklısını severim” sözünü, Karşıyaka Spor Kulübü'nü ziyaret edip, futbol ve özellikle sosyal hayata katılan pırıl pırıl kızlarımızın tenis idmanlarını seyrettikten sonra söylemiştir.”

 

YAPAYALNIZ KALDI

Ancak Atatürk’ün özel ilgi duyduğu Karşıyaka’ya İzmir o kadar sahip çıkmadı. Taraftarlar son haftalarda desteği kesti, yerel gazetelerde koca çınarın düşmesini neredeyse görmezden geldi. Hatta kulübün resmi internet sitesi bile 23 Nisan’da kalarak, Karşıyaka yönetiminin takıma olan ilgisini gözler önüne serdi. Sanki Karşıyaka, yönetimi, taraftarı, basını tarafından haftalar öncesinden düşürülmüş, bu nedenle dün gerçekleşen olay sıradan görülmüş…

karşıyaka-iç1

Aslında Göztepe maçında çekilen bir kare, Karşıyaka’nın durumunu özetliyor gibiydi… Düşme hattından kurtulmaya çalışan takım, ezeli rakibi ile karşılaşıyor. Kolasına bile oynasalar İzmir’i kilitleyecek bir maç olması gerekirken, Göztepe maçında sadece 1 avuç Karşıyaka taraftarı tribünde yer alıyor. Destek yok, ilgi yok…

karşıyaka-taraftar-03-05

 

Dün Yeni Malatyaspor ile deplasmanda oynanan karşılaşma da bu yalnızlığın bir başka örneği gibiydi… Takım için ölüm kalım maçı niteliği taşıyan, galip gelinmesi durumunda ligde kalma umutlarının son iki haftaya taşınacağı maçta, bir avuç taraftar dahi yoktu. Boş tribünlere karşı oynandı karşılaşma…

Karşıyaka da 2-0 öne geçtiği karşılaşmada beraberliği zor kurtardı. 3-3 biten maç bir devrin küme düşmesi anlamına geliyordu. Atatürk’ün armasının oluşumunda önemli bir etkisi bulunan Karşıyaka, sessiz sedasız 2. Lig’e düşüyordu. Sosyal medyada yayınlanan geçmiş olsun mesajları dışında bu durum, sanki gayet normalmiş gibi algılanıyordu.

Hepsinden önemlisi takımın düşmesine tepki yok… Koca bir çınar ligden düşüyor, ne taraftar ne de basın ayağa kalkıyor. Bu çöküşün nedeni araştırılmıyor. Kulüp sanki kaderine teslim edilmiş. Aynı hataların tekrarlanması halinde önümüzdeki yıl 2. Lig’e de veda etmesi muhtemel olan Karşıyaka’nın taraftarı kadar, yönetimi de, muhalefeti de İzmir basını da susuyor.

karşıyaka-iç

ZEYTİN AĞACININ ALTINDA KURULDU

İzmir’de futbol azınlıklar tarafından yapılan bir spordu. Bu nedenle sadece azınlık takımları birbirleri arasında maç yapardı. Türklerin de bir futbol kulübü olması gerektiğine inanan Kadızade Zühtü Işıl, Kadızade Raşit, Süreyya İplikçi, Refik Civelek, Osman Nuri ve Örnekköylü Hüseyin’den oluşan 6 Karşıyakalı, para toplayarak satın aldıkları futbol topuyla boş bir arsada futbol oynamaya başladılar.

Bu arsada futbol oynadıklar bir gün yağmurun çiselemesi üzerine bir zeytin ağacının altına sığınan gençler,azınlıkların futbol sahasındaki egemenliğine başkaldırı hareketi olarak kendi kulüplerini kurmaya karar verdiler ve 1 Kasım 1912 (1328) tarihinde Karşıyaka Muaresei Bedeniye Kulübü’nü yani bugünkü adıyla Karşıyaka Spor Kulübü’nün kuruluşunu gerçekleştirdiler.

Böylece Karşıyaka Spor Kulübü’nün temelleri atılmış oldu. İzmir Futbol Ligi’nde mücadele eden Karşıyaka, 1925-26, 1951-52 ve 1958-59 sezonlarında olmak üzere üç kez şampiyonluk coşkusu yaşadı. Karşıyaka’nın şu anda düştüğü 1. Lig’de de 1991-92 ve 1994-95 sezonlarında iki şampiyonluğu bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi:10:44,