SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Pereira biraz geç kaldı”

Gaziantepspor'u 3-0 mağlup eden Fenerbahçe'nin performansını değerlendiren yazarlar, Pereira'nın doğru sistemi bulmakta geç kaldığı fikrinde birleşti.

Selçuk Dereli (Sözcü): Pereira’ya gelince… İdeal dizilişi ve oynatması gereken kadroyu buldu ama biraz geç oldu. Nani’yi kanattan serbest bölgeye alınca birçok sıkıntı da düzeldi. Hem Portekizli kendine geldi, takıma müthiş bir katkı vermeye başladı hem de Van Persie’yi kendine getirdi. Hollandalı süper star güven kazanınca neler yapabileceklerinden bir kesit sundu. Pereira sezon başında bu diziliş ve kadroyla takımını sahaya sürse ligin sıralaması bence böyle olmazdı. Doğru kadro ve sistemi geç de olsa buldu Pereira. Bakalım, bu doğrular şampiyonluğu getirebilecek mi?
Aytunç Karşıyaka (AMK): Volkan Şen’in ligin ikinci yarısıyla birlikte yeşil sahaya damga vurduğunu söyleyelim ve Portekizli Hoca Pereira’ya şunu soralım: Fenerbahçe’nin savunma hattını sağlamlaştırdın. Neden Nani gibi bir yıldızı forvet arkasında 10 numara oynatmak için bu kadar bekledin? Önümüzdeki hafta Fenerbahçe sezonun en zor maçını Başakşehir’le oynayacak. İşte bu maçta alınacak bir galibiyet şampiyonluğun ayak sesleri olabilir.
Mustafa Kanarya (Korkusuz): Pereira biraz geç keşfetti ama Alper- Volkan Şen-Nani ve Van Persie’den kurulu hücum 4’lüsü can yakmaya devam ediyor. Maçın adamı Hollandalı yıldızdı. Kariyerindeki 500. maçında Gaziantep’in kilidini açan isimdi. Kjaer’e yaptığı asistin yanı sıra ikinci yarının hemen başında kıvrak bir bilek hareketi sonrası attığı gol şapka çıkarılacak türdendi. Büyük futbolcular büyük maçlarda belli olurmuş. Van Persie de final haftalarında sorumluluk alıp F.Bahçe’yi şampiyonluk yarışında tutmayı başarıyor.
Mehmet Demirkol (Fanatik): Pereira’nın bundan önce uyguladığı 3 plan Antep’in arzulu savunmasını geçmekte büyük ihtimalle çok zorlanırdı. Bu plan ise 7-8 gol bulabilirdi. Hem de yine hiç pozisyon vermeden. Nüanslar her şeyi değiştirebiliyor futbolda. Alper ve Volkan’ın birlikte sahada oluşu, Nani’nin santrfor arkasına geçişi, Gökhan, Topal ve Hasan Ali’nin de hücuma destek vermesine yol açıyor. Onların ellerini rahatlatıyor. Burada kilit adam Alper. Onsuz bu sistem uygulanamaz bu kesin.
Rıdvan Dilmen (Fotomaç): Ağır sıklet boksörüyle, tüy sıklet boksorü maçı gibiydi. Volkan Demirel iki haftadır statta duşlar çalışmasa, "Ya ne yapacağız, eve nasıl gideceğiz terli terli" demezdi! Öyle rahat maçlar oynadılar Lig maçında Beşiktaş'ın 3 ya da 4 kez gördüğüm, Fenerbahçe'de ise Lokomotiv Moskova maçında gördüğüm şekilde pozisyon vermeden, rahat bir maç izledim. Pereira, "Çıkın, 3-4 saat, sıkı bir idman yapalım" demiş sanki. İdman maçı gibiydi, güle oynaya kazandı.
Ahmet Çakar (Sabah): Sahada tam bir Fenerbahçe şov vardı. Ama bu tabii ki kimseyi yanıltmasın. Gaziantep'in maalesef ahı gitmiş, vahı kalmış. Sanırım Fenerbahçe sezonun en rahat maçını oynadı. Atılan 3 gol, kaçan fırsatlar, oyun hakimiyeti ve neredeyse kaleci Volkan'a hiçbir şekilde iş düşmeyecek bir maç oldu. Aslında maç öncesi de hiç kimse bu maçta büyük problem yaşanacağını düşünmüyordu.
Ersun Yanal (Milliyet): Fenerbahçe maçın başından bitimine kadar üstün bir oyun sergileyerek zorlanmadan kazandı. Robin van Persie dün gece attığı goller ve yaptığı asistle geceye damgasını vuran isim oldu. Sarı- lacivertli ekip rakibine bir tek pozisyon şansı dahi vermedi. Fenerbahçe için şampiyonluk yarışından kopmamaları adına dün gece kazanmak önemliydi, bunu da çok kolay başardılar.
Feyyaz Uçar (Fanatik): Van Persie Beklentileri karşılayamamış olabilir. Hocasıyla sıkıntı yaşayabilir. Gol krallığı yarışmasının dışında da kalabilir. Ama golcü golcüdür. Attığı gol hiç de kolay değil. Ama ondaki yetenek diğerleri için çok zor olan bir varyasyonu basite indirgeyebiliyor. Topu alırken rakipten kurtuluşu, kapanmış olan gol açısını bir dokunuşla tekrar kazanması ve bitirici gol vuruşu. Bunları diğerleri yapamaz beyler. Golcüler yapar.
Rüştü Reçber (Hürriyet): Sistemi değiştirdikten sonra Fenerbahçe'de şunu gördük: Daha rahat gol pozisyonuna giriyorlar ve biraz daha dikkatli olduklarında bol gol buluyorlar. Dün de bu maçlardan birini oynadı Fenerbahçe. Aslında Kadıköy’deki maçlarındaki başlangıç stratejisinin dışında bir görüntü sergilediler. Bunun sebepleri, birinci olarak Fenerbahçe’nin sakin, kontrollü, kendinden emin ve ne istediğini bilen bir anlayışta olması, ikinci olarak da son haftalardaki gördüğümüz Antep’ten farklı bir Antep’in sahada olması.