SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Pas değil taş atsan…”

Beşiktaş'ın Kayserispor'u 4-0 yendiği maçı değerlendiren spor yazarları, özellikle Ricardo Quaresma'nın performansına dikkat çektiler.

Sema Tuğçe Dikici (Sözcü): 90 dakika boyunca hızlı ataklarıyla topu zekice ileri süren Beşiktaş, Şenol Güneş'in geçmiş zamanlı dokunaklı yorumlarından birini, "Kafamızı kullanarak ayağımızla top oynuyoruz" cümlesini hatırlattı bize. Ve taraftarının da desteğiyle 3 puan daha ekledi hanesine.
Mehmet Demirkol (Fanatik): Quaresma’nın o özel günlerinden birini yaşadık. Ritmini tutturup yıkıcı bir güce dönüşmesine tanıklık ettik. Hiç top ezmeden oynadığı oyunlardan birine... Radarının hep açık olduğu, çevre kontrolünün en üst seviyede olduğu bir maça. Çalımlarının bir hedefe gittiği bir resitale... Daha 17 yaşındayken Ronaldo’dan büyük bir gelecek onu beklerkenki hallerine... Hani onu Barça seçmişti, Ronaldo’yu Manchester United... İşte o günlere. Cevherin yeniden parladığı bir akşama.
Rıdvan Dilmen (Fotomaç): Atiba, Oğuzhan, Sosa… Böyle bir orta sahayla oynuyorsunuz, bir de santrfor Gomez var. Ortalamanın biraz üstünde oynadıkları zaman Beşiktaş kazanıyor. Burada Olcay, Kerim, Gökhan, Quaresma gibi oyuncuların formu ya da formsuzluğu da Beşiktaş'ı farka götürüyor. Yani ilk dörtlü maçı kazandıran, diğer dörtlü ise farkı getiren oyuncular.
Güntekin Onay (Vatan): Mario Gomez ligin en iyi golcüsü. Sosa asist kralı, Oğuzhan büyük bir virtüöz.. Quaresma top cambazı.. Hal böyle olunca da yarım saatlik sürede farka gittiler. Bu statta böylesine coşkulu bir taraftarın önünde rakiplerin işi çok zor. İsmail, Atiba ve Olcay’ın da hücumlara etkin bir şekilde katılmasıyla hücumda şahlanan Beşiktaş, ilk 45 dakikada daha fazlasını da atabilirdi.
Metin Tekin (Sabah): Dün akşam maçı statta izleme şansım oldu. Bir kere daha Atiba'nın performansına gerçekten hayran kaldım. Bu kadar az top kaybıyla bu kadar çok top kazanmak hakikaten çok önemli bir meziyet. Evet Oğuzhan gol attı, evet Sosa üretti ama Atiba bütün bu üretkenliği yaratan adamdı.
Erman Toroğlu (Fotomaç): Çocukken mahallede oynadığımız bazı maçlar vardır. Hani tek kale oynarsınız. Aynen öyle oldu dün gece Vodafone Arena'da. Kayserispor, Beşiktaş karşısında ne hücum yapabildi ne defans yapabildi. Aslında Beşiktaş şu görüntüde bile arka tarafta zaafları olan bir takım. Ama Kayserispor bundan yararlanamadı dün gece. Beşiktaş da sonuçta istediğini aldı. Ricardo Quaresma oynadığı dönemde fark da yaptı, futbol şovunu da. Daha fazla fark lazım olsa yapar mıydı, yapardı.
Feyyaz Uçar (Fanatik): Şenol Güneş’in, Ricardo Quaresma’yı oyundan almasının sebebi alkışlatmak. Fakat taraftar onu çıkarken alkışlamayı mı yoksa sahada seyretmeyi mi tercih eder? Tartışılır. Öyle formdaki Portekizli... Seyrine doyulmuyor. Topu bir kontrol edişi var. Pas değil taş atsan, Quaresma’nın bileğinde un ufak olur. Çalımları başka güzel. Rakibin neresinden isterse orasından geçiyor.
Gülengül Altınsay (Cumhuriyet): Rakip kim olursa olsun Beşiktaş, ataktaki başarısını savunmada gösteremediği için bir farklı skorlar hiç güvenilir olmuyordu. Ama bu kez Kayseri karşısındaki Kartal, ilk 34 dakikada 3 farklı skoru elde ettiği için taraftarlarına rahat bir maç izletti. Oynadığı güzel futbolla Beşiktaş, şampiyonluğun yakışacağını da gösterdi. Sözün özü; kalan 3 maçta 7 puan = Beşiktaş şampiyon...