SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye teniste bir ilki yaşadı, Çağla Büyükakçay, TEB BNP Paribas İstanbul Cup'ta şampiyon oldu. WTA'deki ilk zaferin yanı sıra Çağla, ilk 100'e giren ilk Türk kadını oldu.

Hüseyin ÇAĞLAR / ÖZEL HABER

Monica Seles, Tracy Austin gibi eski tenisçilerden, ünlülerden mesajlar aldığını belirten Çağla Büyükakçay, Fatih Terim'e ayrı bir yer açtı:

“Fatih hoca aradı ‘Çok duygulandım' dedi. Zaten daha önce, ‘Mental olarak ne tavsiye edersiniz' diye sormuştum. Hemşehrim olduğu için kan çekiyor.”

 

Milli sporcu, formunu 82. sıraya çıkarak taçlandırdı. Antrenörü Can Üner ve TTF Başkanı Cengiz Durmuş'la birlikte basın mensuplarını ağırlayan Çağla, “Bu işte sihirli değnek yok” dedi. İşte Çağla'nın anlatımıyla tarihi zafer:

“Fizyoterapistimden mental koçuma, antrenörüme kadar ‘full time' bir iş bu. Her gün çalışarak geldim; kazanıp kaybettiğim maçlar beni daha iyi noktaya getirdi. Sihirli değnek değmedi. Antrenman tarzım da değişti; idmanlardan keyif alıyorum. Üzerimdeki baskıdan bunu unutmuştum. Son 6-7 aydır güleryüzle, eğlenerek gidiyorum idmanlara.”

 

“KORKU BİZİ ELE ALAMAZ”

“Evinde oynama baskısıyla nasıl baş ettiğime ben de inanamıyorum. Seyircinin coşkusu daha iyisine itiyor ama oyuncuyu baskı altına da alabiliyor. Muhteşem bir atmosfer vardı ve bunu enerjiye dönüştürdüm. Kötü bir dönemden geçmiştim ve kendime ‘Tenisi seviyor muyum', ‘Kendimi beğeniyor muyum', ‘Bunu istiyor muyum' diye sormuştum. Korkunun bizi ele almasına izin vermiyorum.”

 

“SAHİPLENİLMEK ÇOK GÜZEL”

“Geçen sürede müthiş mesajlar aldım. ‘Senin sayende ilk kez tenis izledim', ‘Normalde yarım saat spor yaparım ama hırsını görünce 2.5 saat çalıştım' yazanlar oldu. Türkiye'de daha önce bu kadar ses getirmemiştim. Bunun sahiplenilmesi beni ayrıca mutlu etti. Senede 25 turnuva oynuyorum. Ama beni ülkem sadece bir hafta seyrediyor. O yüzden o bir hafta en iyisini yapmak istiyordum. İnsanların görmeleri iyi oldu.”

“İlk gün sonrası inanılmaz bir duygu boşalması oldu. O zamana kadar ağlamamıştım. Finalde daha rahattım. Çünkü kazanıp kaybedeceğim bir şey yoktu. Sabah kalktığımda ise mesajları gördüm, televizyonda ben vardım. O an ‘dank' etti. Bir Türk kızı olarak Türkiye'de yapılmamışı başarmak, bana büyük bir haz verdi. Bu yüzden ağladım.