SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
F1 heyecanı Rusya’da devam ediyor

F1 heyecanı Rusya’da devam ediyor

Formula 1’de 2016 sezonunun dördüncü yarışı olan Rusya Grand Prix’i heyecanı bugün başladı.

Toplamda 53 turdan oluşan 309.745 km'lik mücadeleye, ilk üç yarışta mutlu sona ulaşan Mercedes AMG Petronas takımının Alman pilotu Nico Rosberg şampiyona lideri, takım arkadaşı Lewis Hamilton ise şampiyona ikincisi olarak geldi.

Mercedes pilotları elde ettikleri puanlarla takımlarını da markalar sıralamasında 114 puanla zirveye taşıdı. Sochi Autodrom'da bugün yapılacak antrenman turlarıyla başlayan hafta sonunda; Rosberg ve Hamilton'un hedefi, 2014 yılında olduğu gibi duble yapmak.

Formula 1'de üst üste koşulan son 6 yarışın hepsini kazanan Rosberg 2014'te podyumun ikinci basamağına çıktığı Sochi'de bu kez yarış kazanmanın peşinde. Rusya'daki son iki yarışı kazanan Lewis Hamilton ise bu sezon yaşadığı şanssızlıkları aşmak ve yeniden podyumun en üst basamağına çıkmak istiyor.

Pilotlar sıralaması lideri Nico Rosberg, “Hâlâ pistin en hızlı aracı olduğumuzu görmek harika. Tabii ki her yarışı kazanmak için bir plan vardır ama ilk 3 yarışın bu şekilde noktalanacağını beklemiyorduk. Önüme çıkan şansların neredeyse hepsini kullandım ve şu an puan anlamında avantajım var. Ama henüz sadece 3 yarış geride kaldı. Ve geçireceğim sadece bir kötü hafta sonu farkın erimesine neden olur.

Lewis hemen arkamda ve o son şampiyon. Ferrari henüz tam güçlerini gösteremedi, Red Bull yükselişte. Görünen o ki zorlu bir mücadele olacak ve ben buna hazırım. Ben yarış yarış gidiyorum ve kendi yapabildiklerime odaklanıyorum. Bu sistem de şu ana çok iyi işledi. Sıra şimdi Sochi'ye geldi. Yarış için çok sabırsızım. Geçen sene her şey iyi giderken teknik bir problem nedeniyle yarış dışı kalmıştım. Bu pistin çok mücadeleci bir pist olduğunu biliyorum. Takım olarak burada iki yarış kazanmak güzel anılarımız. Yeniden burada yarışıp nasıl performans göstereceğimizi görmek için sabırsızlanıyorum” diye konuştu.

Kendisi adına sezonun ilk yarış zaferini elde etmek isteyen Lewis Hamilton ise “Çin'den sonra kafamdan çok sayıda düşünce geçti. Ama kariyerim boyunca elde ettiğim tecrübe, sakin kalmamı ve geriye düşsem de sınırlarımı zorlamamı söylüyor. Önümüzdeki 18 yarış hafta sonu boyunca köprünün altından çok sular akar. Ve ben takımıma son derece güveniyorum. Maalesef, sıkıntılar bu yolculuğun bir parçası. Bu anlar bizleri yakınlaştırır, güçlü kılar. Ben de biliyorum ki yeniden yükselişe geçeceğiz. Daha iyi hafta sonlarının geleceğine inancım tam. Sırada Rusya var. Daha önce burada iki kez kazandım. Pist benim tarzıma uygun. Dolayısıyla neler olacağını göreceğiz” dedi.

Rusya Grand Prix'inde yarın TSİ 12.00-13.00 arasında 3. Antrenman turları yapılacak ve TSİ 15.00-16.00 arasında sıralama turları gerçekleştirilecek.

1 Mayıs 2016 Pazar günü ise TSİ 15.00'te Formula 1'de 2016 sezonunun dördüncü yarışı olan Rusya Grand Prix'i gerçekleştirilecek.