SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Ergin Ataman kalacak mı?

Ergin Ataman kalacak mı?

Galatasaray'da Eurocup zaferi elde ederek sarı-kırmızılı gönüllerde bir kez daha taht kuran Ergin Ataman, önemli açıklamalar yaptı.

Galatasaray Odeabank ile tarihi Eurocup zaferi elde eden Ergin Ataman, sarı-kırmızılı takımdaki geleceği hakkında konuştu. Her şeyden önce bir Galatasaraylı olduğunu dile getiren deneyimli çalıştırıcı, profesyonel bir basketbol adamı olduğunu ve kalması için Euroleague’de iddialı olacak bir takım kurulması gerektiğini söyledi. Eurocup şampiyonluğunun coşkusunu yaşadığını dile getiren Ataman, Türkiye başantrenörlüğünü milli bir görev olarak addettiğini belirterek, burada da yüksek hedeflerinin olduğunu söyledi.

İşte Ataman’ın sözleri:

“Dün gece saat 4’te uyudum. Bu sabah saat 7’de uyandım. Müthiş bir adrenlin boşalması var tabii mutluluktan. Normalin ötesinde bir stres yoktu. Maçtan önce normal uyudum. Maç antrenmanımızı normal bir şekilde yaptık… Salonda müthiş bir atmosfer vardı. Yüzlerce, binlerce hem Galatasaray hem sporseverler ekran başındaydı. Benim de verdiğim bir kupa sözü vardı. Oyunun son 2 dakikası adrenalin zirveye vurdu. Planımız tamamen tuttu ilk periyotta. Önde başlayanlar sonradan yoruldu. Sonradan girenler de savunmayı düşürdü. Onlar da son dakikaya kadar direndiler. Biz kaçtık onlar kovaladı. Son dakika onlar da yoruldular ve direnecek güçleri kalmadı.”

sinan-guler-121515

“Esas süreç grup maçlarıyla başladı. Bunların hepsini birinci bitirdik. Ben yılalrdır kupalarda ve Euroleague’de antrenörlük yapıyorum. Takımımın kupayı alabilecek güçte olduğunu gördüm. Madem bizi Euroleague’e almadılar bu sene, o zaman biz de Eurocup’ı kazanıp katılırız diye düşünüp kendimize böyle bir hedef koyduk. Geçen seneki gibi sıkıntılar çekmedik. Odeabank bize ciddi destek oldu.”

“İYİ Kİ DORSEY’İ GÖNDERMİŞİZ”

“Dorsey’i çok şey bekleyerek aldık. Kapasiteli bir oyuncu. Hem özel yaşantısı sorunlar, basketbola tam olarak kontsante olamaması. Lasme gibi çok savaşı bir oyuncunun arkasında kalması onun performansını düşürdü. Onu da yavaş yavaş ritme sokmayı planlıyorduk. Mutsuz bir oyuncunun takımdan ayrılması diğer oyuncular mesajdı. Biz onunla 650 bin dolar bir teklif yapmıştık. Onu kurtarmış olduk. Chuck Davis gibi bizi iyi tanıyan, Avrupa tecrübesi olan bir oyuncuyu kadroya kattık. Biz ondan müthiş katkı aldık. İyi ki böyle olmuş. Dorsey de Barcelona’da zaman zaman iyi performans sergiliyor. Dorsey’in hafif bir relaks hali vardı. Çok rahat bir hali vardı. Rahatlık güzel bir şey ama önümüze ciddi bir hedef koymuştuk.”

ergin-ataman-2315235

“İNŞALLAH FENERBAHÇE DE ŞAMPİYON OLUR”

“Takım olarak önümüzde lig var. 3 maç sonra play-off var. Orada çok büyük maçlar olacak. Fenerbahçe’ye Euroleague final four’da başarılar diliyorum. Eğer onlar da kazanırsa Türkiye için gerçek bir tarih olacak 2016 yılı. Gururla görev yapmış olduğum Türkiye’de Rio Olimpiyat oyunları’nda oynayacağız. FIBA’nın Türkiye’ye vereceği cezayı da kurtarmış olduk. Herhangi bir görüşmem olmadı. Öncelikle bu sezonki hedefleri başarıyla bittirmek istiyorum.”

 

FUTBOL TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜ…

“Kafamda böyle bir şey yok. Böyle bir şey söylemedim ama istersem yapabileceğimi düşünüyorum. Bunu da 1 yıllık eğitimini aldıktan sonra yaparım diye düşünüyorum. Basketbolda bu kadar büyük misyonu üstlenmişken, o sadece bir macera olur. ”

GALATASARAY’DA KALACAK MI

“Benim Galatasaraylı olduğumu herkes biliyor. Ben de hedefleri büyük olan prof. bir bask antrenörü. Öncelik Galatasray’ın olacaktır. Hedefleri olan aynı şekilde final 4 için savaşacak., bir takım olabilmesi önemli. Benim milli takımdaki msiyonum şu. Ben bunu profesyonel bir şey olarak düşünmüyorum. Bu milli görev. Türkiye’de yapılacak olan Avruopa şampyonlasında şampiyonl olmak istiyorum. Buradaki kararı ben değil TBF, Türk spor teşkilatı ve Türk Devleti verecek. Önümüzdeki kış Türk basketbol milli taımının maçı yok. Galatasaray ile milli takımını çalıştırmanın benim açımdan hiçbir sakıncası yok. Galatasaray’la bu kadar büyük baaşrı kazandıktan sonra Galatasaray’ı bırakıp gitmek benim için çok zor. İlerleyen günlerde ne olacağını göreceğiz.”