SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa’da Türk sporu için dev adım

Uzun süredir yaptığı çalışmaları tamamlayan Avrupa Türk Spor Kulüpler Birliği, Almanya'nın Mannheim kentinde düzenlediği bir basın toplantısıyla kuruluşunu ilan etti.

Güncellenme: 15:35, 28/04/2016
Avrupa’da Türk sporu için dev adım

Avrupa Türk Spor Kulüpler Birliği, Almanya’nın Mannheim kentinde düzenlediği bir toplantıyla kuruluşunu ilan etti. Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Fırat Arslan’ın da hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Avrupa Türk Spor Kulüpler Birliği Başkanı Yılmaz İlkay Akın, “Avrupalı Türkler olarak kendimizi Avrupa’nın geleceğine ve Avrupa’ya karşı sorumlu hissettiğimiz için böyle bir birlik kurduk” dedi.

Avrupa Türk Spor Kulüpler Birliği kurucu üyeleri ve yönetim kurulunun hazır olduğu Mannheim Leonardo Royal Hotel’deki basın toplantısında, birliğin kuruluş aşaması ve geldiği noktayı açıklayan Başkan Yılmaz İlkay Arın, hedeflerini de özetledi. Başkan Akın, “Bugüne kadar ihtiyaç duyulan ancak gerçekleşmeyen Avrupa’daki Türk sporcuları ve Türk spor kulüplerini tek çatı altında toplamayı hedefledik” dedi.

Toplantıda söz alan Avrupa Türk Spor Kulüpler Birliği Dış İlişkiler Direktörü Hüseyin Baraner, “Spor bugün her türlü sorunun çözümünde önemli bir reçete haline gelmiştir. Bu birliği destekliyorum” diye konuştu. Birliğin başdanışmanı olan Alman Futbol Federasyonu Uyum Sorumlusu Gül Keskinler de Almanya’da spor siyasetinin önemine dikkat çekerken, “Kulüpler ancak proje üreterek finans desteği alabilirler” uyarısını yaptı

Almanya’daki basının büyük ilgi gösterdiği toplantının sonunda Başkan Yılmaz İlkay Akın gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.