SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Minderde iki Rio biletini daha

Minderde iki Rio biletini daha

2016 Rio Olimpiyat Oyunları Eleme Müsabakaları Ulan Batur kentinde düzenlendi. Türkiye, 2016 Rio Olimpiyatları'na 3 vize daha aldı.

Moğolistan'ın Başkenti Ulan Batur’da yapılan 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Eleme Müsabakaları’nın ikinci gününde Kadınlar Serbest Stilde 63 kiloda güreşen sporcumuz Hafize Şahin altın madalya ile Rio Olimpiyatları’na gitme hakkı elde ederken son gününde de erkekler serbest stilde güreşen sporcularımızdan 75 kiloda Soner Demirtaş ve 64 kiloda Yakup Gör olimpiyatlara gitmeye hak kazandı.

Geçen yıl ABD'nin Las Vegas eyaletinde yapılan turnuvada 4 sporcumuz adını olimpiyatlara yazdırırken geçtiğimiz günlerde de Sırbistan'da düzenlenen Avrupa eleme turnuvasında 3 sporcumuz daha ismini 2016 Rio’ya yazdırmıştı. Son olarak Moğolistan'ın Ulan Batur kentinde düzenlenen eleme turnuvasında da toplam 3 milli güreşçimiz daha adını olimpiyatlara yazdırdı. Türkiye, böylece 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’na şimdiden 10 sporcu ile gitmeye hak kazandı.

Moğolistan'da düzenlenen eleme turnuvasının son gününde erkekler serbest stil maçları yapılarak son buldu. Yapılan turnuvanın son gününde toplam 3 milli güreşçimiz Türkiye'yi temsil etti. Turnuvada 74 kiloda güreşen sporcumuz Soner Demirtaş, şampiyon olarak direk olimpiyatlara gitmeye hak kazandı. 65 kiloda güreşen milli sporcumuz Yakup Gör ise üçüncülük elde ederek olimpiyat vizesini aldı. 57 kiloda güreşen sporcumuz Sezer Akgül ise turnuvadan elendi.

Moğolistan'da devam eden ve 3 gün süren eleme müsabakalarına Türkiye 11 sporcuyla katıldı. Eleme müsabakalarının 3 gününde toplam 8 sporcumuz elenirken 3 sporcumuz Brezilya'nın Rio kentinde yapılacak olan olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Böylece Türkiye’den 10 güreşçi 2016 Rio’da güreşme hakkı elde etti.

DEMİRTAŞ FİNALE KADAR PUAN VERMEDİ

Son gün elemelerinde güreşen sporcularımızdan 75 kiloda güreşen temsilcimiz Soner Demirtaş ilk maçında karşılaştığı Koreli rakibi Yunseok Lee'yi 10-0 yenerek bir üst tura çıktı. Burada da Tacikistanlı sporcu Gamid Dzhalılov ile karşılaşan Demirtaş, 6-0 yenerek çeyrek finale çıktı. Çeyrek finalde de Litvanyalı rakibi Alberts Jurcenko'yo 9-0 ile geçen Soner Demirtaş, yarı finalde karşılaştığı Ukraynalı rakibi Oleh Bilotserkivskyi de 4-0 mağlup ederek finale çıktı.

Finale gelene kadar rakiplerine minderi dar eden ve hiç sayı vermeyen Demirtaş, finalde karşılaştığı Bulgar asıllı rakibi Georgi Ivanov'u da 12-1 teknik üstünlükle yenerek hem altın madalyayı hem de olimpiyat vizesini aldı.

YAKUP GÖR ÜÇÜNCÜ OLDU

65 kiloda güreşen sporcumuz Yakup Gör ise karşılaştığı ilk maçında Amerikalı Frank Aniello Monilero'yu 6-4'lük skorla geçerken çeyrek finalde Koreli güreşçi Seungchul Lee'yi 11-1 yenerek yarı finale yükseldi.

Yarı finaldeki Bahreynli rakibi Adam Batirov ile karşılaşan Gör, rakibine 7-2 yenildi. Daha sonra 3-5 maçına çıkan Yakup Gör, Slovak rakibi David Habat'ı 6-0 yenerek üçüncü oldu ve hem turnuvada bronz madalya kazandı hem de olimpiyatlara katılma hakkını elde etti.

Bugün mindere çıkan 57 kilo güreşçimiz Sezer Akgül ise karşılaştığı ilk maçında Hindistanlı Sandeep Tomar'a yenildi. Rakibinin finale kalamaması üzerine ise güreşçimiz Akgül turnuvaya tek maçla veda etti.

10 GÜREŞÇİMİZ OLİMPİYATLARDA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEK

Bu yıl Brezilya'nın Rio kentinde düzenlenecek olan 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’na şu ana kadar 10 güreşçimiz katılmaya hak kazandı.

2015 yılı Eylül ayında ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda hak kazanan güreşçilerimiz:

Grekoromen: 130 kiloda Rıza Kayaalp Serbest Stil: 125 kiloda Taha Akgül, 86 kiloda Selim Yaşar Serbest Stil Kadın: 58 kiloda Elif Jale Yeşilırmak

15-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Sırbistan'ın Zrenjanin kentinde düzenlenen Avrupa Kıtası Eleme turnuvasında 3 güreşçimiz hak kazandı. Bu güreşçilerimizin isimleri ise şöyle:

Serbest Stil: 97 kiloda İbrahim Bölükbaşı Serbest Stil Kadın: 69 kiloda Buse Tosun, 75 kiloda Yasemin Adar

22-24 Nisan 2016 tarihleri arasında Moğolistan'ın Ulan Batur kentinde düzenlenen Dünya Eleme Turnuvası’nda olimpiyatlara vize alan sporcularımız da şöyle:

Serbest Stil Kadın: 63 kiloda Hafize Şahin Serbest Stil: 65 kiloda Yakup Gör, 74 kiloda Soner Demirtaş